SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.09.2016 Apostoł Kazachstanu Działania RODM Warszawa

W dniu 21.09.2016 w Domu Polonii – siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie odbyło się otwarcie, współorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, wystawy poświęconej bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu. Otwarcie wystawy połączone było z prezentacją nowego wydania książki bł. ks. W. Bukowińskiego „Wspomnienia z Kazachstanu”.

Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłych gości. W otwarciu wystawy i prezentacji książki uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Senator RP Anna Maria Anders, Senator RP Małgorzata Kopiczko, Senator RP Kazimierz Wiatr, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek, ks. prof. Roman Dzwonkowski, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża. Spotkanie prowadził publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL Piotr Jegliński.

Bł. ks. Władysław Bukowiński długoletni misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej, nazywany „Apostołem Kazachstanu”, kaznodzieja, błogosławiony Kościoła katolickiego urodził się 22 grudnia 1904 roku w Berdyczowie. W 1920 roku rodzina Bukowińskich uciekła do Polski przed najazdem bolszewików. Ks. Bukowiński ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie odbył studia w Krakowskim Seminarium Duchownym zakończone uzyskaniem święceń kapłańskich w 1931 r. W latach 1931-1936 pełnił posługę w Rabce i Suchej Beskidzkiej, w latach 1936-1939 był wykładowcą Seminarium Duchownego w Łucku, a w latach 1939-1945 proboszczem łuckiej katedry. W 1940 roku został pierwszy raz aresztowany za niesienie pomocy Polakom wywożonym na wschód i skazany na osiem lat więzienia, w 1941 cudem uniknął śmierci podczas rozstrzeliwania więźniów przez Sowietów przed ich wycofaniem się z Łucka.

W 1945 ks. Władysław Bukowiński został ponownie aresztowany, osadzony w więzieniu NKWD w Kijowie i skazany na dziesięć lat łagru. W latach 1946-1954 pracował w obozach pracy w Bakał i Dżezkazganie, po czym został zwolniony z nakazem przymusowego pobytu w Karagandzie (Kazachstan), gdzie do 1958 roku (rezygnując z możliwości powrotu doi Polski i dobrowolnie przyjmując obywatelstwo sowieckie nie chcąc opuścić zapomnianych i żyjących bez opieki duchowej Polaków i Niemców) prowadził nielegalną pracę duszpasterską, odbywając także pięć wypraw misyjnych (Ałma-Ata, Tadżykistan, okolice Aktiubińska, okolice Semipałatyńska). W roku 1958 został ponownie aresztowany i skazany na trzy lata łagru – najpierw pracował w Czunie na Syberii, później w Sosnówce w Kraju Sosnowskim. Od roku 1961 do śmierci 3 grudnia 1974 roku pełnił posługę duszpasterską w Karagandzie.

Ks. Władysław Bukowiński został beatyfikowany 11 września 2016 roku w Karagandzie.

Zapraszamy o obejrzenia wystawy poświęconej bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu (Dom Polonii w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64, pn-pt, godz. 8.00-16.00).