SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.10.2016 Delegacja z Ukrainy z wizytą studyjną w Mławie Inicjatywy międzynarodowe

Ukraińscy samorządowcy, urzędnicy oraz działacze społeczni uczestniczący w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Fundację OKNO NA WSCHÓD odwiedzając Mławę szukali odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem miasta, a w największej mierze z zakresem współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Ukraińska delegacja gościła w Mławie po raz drugi. Pierwsza wizyta odbyła się 31 marca. W trakcie tej delegacji odbyło się spotkanie z Burmistrzem Sławomirem Kowalewskim, kadrą kierowniczą urzędu oraz naczelnikami niektórych wydziałów ratusza.

14 osobowa ukraińska delegacja gościła w Polsce kilka dni, w środę 28 września spędziła w Mławie kilka godzin. Celem wizyty studyjnej było zapoznanie uczestników z polskimi doświadczeniami w obszarze angażowania obywateli w procesy decyzyjne, aby najlepsze rozwiązania móc wdrożyć na Ukrainie. Członkowie ukraińskiej delegacji dowiedzieli się m.in.: czym w Polsce są rady działalności pożytku publicznego oraz miejskie rady społeczne i jaka jest ich rola, w jaki sposób w naszym kraju prowadzone są konsultacje społeczne, jak wygląda kwestia wdrażania budżetów obywatelskich oraz na czym polega zlecanie organizacjom pozarządowy realizacji zadań publicznych.

Prezentacje doświadczeń polskich miast ma przede wszystkim utwierdzić ukraińskich gości w przekonaniu, że współpraca władzy ze społeczeństwem przynosi duże korzyści. Wizyta studyjna ukraińskiej delegacji jest pierwszym działaniem projektu „Aktywne Rady Społeczne II – wsparcie współpracy społeczeństwa z samorządem terytorialnym i administracją państwową na Ukrainie" realizowanego przez Fundację OKNO NA WSCHÓD oraz Komitet Wyborców Ukrainy, współfinansowanego ze środków Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji. Polscy i ukraińscy eksperci przeprowadzą w centralnej Ukrainie szereg działań, w efekcie których u naszego wschodniego sąsiada podniesiona zostanie jakość dialogu i współpracy władzy ze społeczeństwem.

Źródło: www.mlawa.pl