SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

14.10.2016 Mława gościła młodzież i nauczycieli z Artystycznej Szkoły Miasta Raseiniai na Litwie Inicjatywy międzynarodowe

Od 29 września do 2 października w Mławie przebywała delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Artystycznej w Raseiniai (Republika Litewska). Uczniowie oraz nauczyciele przyjechali na zaproszenie Burmistrza Miasta Mława, Sławomira Kowalewskiego. Najważniejszym celem wizyty była integracja z mławską szkołą muzyczną. Konsekwencją tego ważnego dla szkoły spotkania było podpisanie dwustronnej umowy o dalszej współpracy pomiędzy szkołami.

Podczas wizyty delegacja miała okazję zwiedzić miasto, gościła na krytej pływalni, w kinie, odwiedziła w Ratuszu Burmistrza. Spotkanie z Burmistrzem było okazją do omówienia dotychczasowej współpracy, która z miastem Raseiniai trwa od 2002 roku oraz o możliwościach współpracy pomiędzy miastami w najbliższej przyszłości. W trakcie wizyty w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mławie młodzież oraz nauczyciele zwiedzili szkołę, zapoznali się ze swoimi systemami nauczania w litewskich i polskich szkołach artystycznych.

30 września w sali koncertowej szkoły muzycznej odbył się otwarty koncert dla mieszkańców Mławy, który miał pokazać bogactwo kultury litewskiej. Przedstawiciele z Litwy wystąpili z interesującym programem. Podczas koncertu zaprezentowały się zespoły kameralne, zespół instrumentalny, duet wokalny, solistka, duet fortepianowy, akordeonista, instrumentalne trio nauczycieli oraz wystąpili artyści teatru SVAJOKLIS. Wzruszającym momentem było rozwinięcie i splecenie się wstążek w kolorach barw narodowych Litwy i Polski. W prezencie szkoła otrzymała litewski chleb.

Na zakończenie spotkania dyrektorzy szkół – Akvile Damašauskaitė, Dyrektor Artystycznej Szkoły Miasta Raseiniai oraz Wilhelm Taraszkiewicz, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Mławie podpisali porozumienie o dalszej współpracy. W porozumieniu między innymi napisano „Szkoły oświadczają, że mają zamiar silnie rozwijać wzajemne kontakty poprzez planowanie i realizowanie wspólnych przedsięwzięć oraz projektów, które obejmują wymianę doświadczeń pedagogicznych pomiędzy nauczycielami, wymianę materiałów dydaktycznych. Jednocześnie organizowane będą obustronne spotkania dzieci i młodzieży w obydwu państwach. Treść współpracy dotyczyć będzie również udziału w szkolnych oraz miejskich kulminacyjnych imprezach i uroczystościach. Zawarte partnerstwo ma przyczynić się do wzajemnego zbliżenia narodów, polskiego i litewskiego, w zakresie współpracy szkół".

Obie strony zaplanowały wizytę uczniów i nauczycieli z mławskiej szkoły muzycznej na Litwie, która będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Źródło: www.mlawa.pl