SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

01.11.2016 Radom odwiedzili dziennikarze z Ukrainy Inicjatywy międzynarodowe

Radom odwiedzili dziennikarze z Ukrainy. Przylecieli na zaproszenie prezydenta miasta Radosława Witkowskiego.

Na początku września mieszkańcy Lwowa mogli odwiedzać radomskie stoisko ustawione w centrum miasta. Stoisko prezentowało informacje o Radomiu m.in. oferta Portu Lotniczego Radom oraz firmy SprintAir, która obsługuje lotnicze połączenia Radom-Lwów. Prezydent Radosław Witkowski spotkał się z merem Lwowa, z którym rozmawiał o możliwościach współpracy gospodarczej, turystycznej i kulturalnej.

Aby zwiększyć zainteresowanie mieszkańców Ukrainy Radomiem, dziennikarze zrzeszeni Przy Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie oraz dziennikarze lokalnych mediów Lwowa przylecieli 27 października do Radomia.

28 października rano dziennikarze spotkali się w Urzędzie Miejskim z wiceprezydentem Karolem Semikiem i dyrektorem Kancelarii Prezydenta Mateuszem Tyczyńskim.

– Jesteśmy drugim co do wielkości miastem na Mazowszu. Nie bez powodu w naszym herbie widoczna jest korona. Właśnie w Radomiu rezydował królewicz Kazimierz – mówił wiceprezydent Karol Semik.

Dyrektor Mateusz Tyczyński opowiedział o wydarzeniach z Czerwca 1976 roku i tegorocznych obchodach z okazji 40 rocznicy radomskich wydarzeń. – Szukamy rzeczy, które wyróżnią nasze miasto i stworzą jego tożsamość. Historia jest jednym z takich elementów. W Radomiu wiele działo się przez cały czerwiec z okazji 40 rocznicy radomskiego buntu z ’76 roku. Zorganizowaliśmy duży koncert, a także wiele nieco mniejszych imprez. Radom zafunkcjonował w świadomości Polaków jako miasto, w którym zaczęła się droga do wolności. Bardzo cieszę się, że nas odwiedziliście. Będąc we Lwowie zakochałem się w tym miejscu i mam nadzieję, że was zauroczy Radom.

Po spotkaniu w urzędzie dziennikarze zostali zaproszeni na wycieczkę po Radomiu. Obejrzeli m.in. centrum miasta, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” i Muzeum Wsi Radomskiej. Wieczorem chętni wybrali się na spektakl w ramach Międzynarodowego festiwalu Gombrowiczowskiego lub 15. Festiwal Jazzowy.

Źródło: www.radom.pl