SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.11.2016 Udział Ambasadora Francji w uroczystościach upamiętniających Zawieszenie Broni z 1918 roku Inicjatywy międzynarodowe

Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy w dniach 10-12 listopada wziął udział w uroczystościach zorganizowanych w Gdańsku, Warszawie i Wołominie. 11 listopada, kiedy w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości we Francji świętuje się rocznicę zakończenia I Wojny Światowej. Jest to także dzień pamięci wszystkich poległych za Francję.

10 listopada Ambasador udał się do Gdańska, gdzie złożył wieńce na francuskim cmentarzu wojskowym oraz pod pomnikiem hrabiego de Plélo. Ten wojskowy i dyplomata z XVIIIw. przewodził francuskiemu korpusowi, który miał uwolnić króla Stanisława Leszczyńskiego, oblężonego w Gdańsku przez wojska rosyjskie.

Następnego dnia Ambasador przewodniczył uroczystości złożenia wieńca na francuskiej kwaterze wojskowego cmentarza na Powązkach. Następnie wydał w swojej rezydencji przyjęcie na cześć kombatantów, uczestników drugiej wojny światowej.

12 listopada Ambasador wziął udział w rodzinnym pikniku patriotycznym zorganizowanym przez władze miasta Wołomin z okazji Święta Niepodległości.

Pan Ambasador w swoich przemówieniach podczas tych uroczystości zapewniał, że Francja pamięta o polskich ochotnikach, którzy od początku wojny walczyli u jej boku oraz nie zapomina o Armii generała Hallera, która pomogła w 1917 roku, kiedy Francja tej pomocy najbardziej potrzebowała.

Źródło: http://www.ambafrance-pl.org/