SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.09.2016 Wystawa "Wilno Miasto Miłosierdzia" RODM Warszawa zaprasza

W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 14 września została otwarta wystawa zatytułowana „Wilno Miasto Miłosierdzia”. Ekspozycja 16 tablic ukazuje najważniejsze miejsca w Wilnie związane z kultem i obrazem Jezusa Miłosiernego, św. Faustyną Kowalską oraz ks. Michałem Sopoćką. Ekspozycja wpisuje się w Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka.

Prezentację wystawy zorganizował europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród posłów i pracowników Europarlamentu. Została opracowana przez ks. Mariusza Marszałka, a przygotowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Na otwarcie przybyła również starosta Frakcji AWPL - ZChR w litewskim sejmie Rita Tamašunienė oraz vice mer Rejonu Trockiego Maria Pucz.

Wystawa jest pierwszą w historii Parlamentu Europejskiego nawiązującą do największego w dzisiejszym Kościele kultu Bożego Miłosierdzia, który ustanowił Jan Paweł II. Jest to również nawiązanie do chrześcijańskich korzeni Europy. Wystawa pokazała jak ważne miejsce zajmuje Wilno, w duchowym dziedzictwie Europy. Wystawa została otwarta 14 września czyli w rocznicę spisania przez św. Faustynę Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą podyktował Jej Pan Jezus po polsku w 1935 roku.