SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.09.2016 Zaproszenie na film Andrzeja Wolfa "Historia Ireny Sendlerowej" RODM Warszawa zaprasza

18 września o godzinie 18:00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/ Radziwiłłów, Al. Solidarności 62) zostanie zaprezentowany film Andrzeja Wolfa „Historia Ireny Sendlerowej” oraz odbędzie się spotkaniem z reżyserem. Na film zaprasza dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Pan Tadeusz Skoczek.

Historia Ireny Sendlerowej 1910-2008 to film w reżyserii Andrzeja Wolfa, zrealizowany na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką, zarejestrowanych w ostatnich latach Jej życia. W filmie Pani Irena opowiada o swojej działalności, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowej tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzenia dzieci za mury utworzonej przez Niemców dzielnicy żydowskiej oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane za pomocą filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Wzbogacono je o sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz. Część zdjęć do owych sekwencji została zrealizowana we wnętrzach Muzeum Więzienia Pawiak – odtworzonych celach i korytarzu więziennym z lat 1939–1944.

Zrobiłem ten film po to, by kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w nim pokazana stała się przestrogą. Chcę pokazać widzom, do czego prowadzi nietolerancja, brak szacunku czy antysemityzm, ale też chcę pokazać ludzi sprawiedliwych, bohaterów gotowych ryzykować życie, by pomóc prześladowanym i krzywdzonym.- mówił Andrzej Wolfpo realizacji dokumentu.

Źródło: http://muzeum-niepodleglosci.pl/