SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.09.2016 "Obrona Grodna w 1939 r." - otwarcie wystawy RODM Warszawa zaprasza

Obrazy przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat. „Obrona Grodna od 20 do 22 września 1939 r. była aktem niezwykłego heroizmu Polaków, a ta wystawa jest wyrazem pamięci o nich” – mówiła wicemarszałek Senatu. Zaznaczyła, że naszym obowiązkiem jest przekazywanie historii i kultywowanie pamięci.

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska podkreśliła, że bohaterami są także Polacy, którzy współcześnie żyją na Białorusi i dają świadectwo swojego patriotyzmu i przywiązania do polskości.

„Grodno ma swoich bohaterów. Wtedy, w 1939 r., Polacy walczyli o swój dom, o swoją ziemię, o honor, o prawdę” – mówił prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz. W obronie Grodna wzięli udział żołnierze, policjanci, mieszkańcy, harcerze a także uczniowie. Symbolem obrony stał się 13-letni Tadek Jasiński, który zginął po tym, jak sowieccy żołnierze użyli go jako żywej tarczy, przywiązując do pancerza czołgu.

Prezes Mieczysław Jaśkiewicz przypomniał, że gen. Władysław Sikorski zapewnił, iż po wojnie miasto zostanie odznaczone Virtuti Militari. Było to podczas inspekcji 6. Dywizji Piechoty w ZSRR w 1941 r., w której służyli także obrońcy Grodna. „Czekamy” – powiedział prezes Mieczysław Jaśkiewicz.

Na otwarciu wystawy byli również obecni prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Henadiusz Pitsko, autorzy prezentowanych prac Walentyna Brysacz, Anatol Pietruszewicz, Janina Pilnik i Wacław Romaszko oraz senatorowie.

Źródło: http://www.senat.gov.pl/