SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.09.2016 Rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego w Kijowie na temat 25-letniego dorobku polsko-ukraińskiego i przyszłości współpracy z Ukrainą RODM Warszawa poleca

Nasza współpraca jest wielopłaszczyznowa: od rozbudowanych relacji politycznych, ekonomicznych, wojskowych – aż po relacje międzyludzkie, między naszymi społeczeństwami – powiedział po rozmowach z szefem dyplomacji ukraińskiej w Kijowie minister Witold Waszczykowski.

– Byłem wielokrotnie gościem na Ukrainie, dzisiaj natomiast mam wielką przyjemność odwiedzić Ukrainę jako minister spraw zagranicznych, kiedy kończymy 25 lat pokojowej współpracy – podkreślił minister Waszczykowski– Byliśmy pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległą Ukrainę 25 lat temu i dziś jesteśmy jednym z wiodących państw na świecie, które zabiega o to, by rozwiązać konflikt na Ukrainie – przypomniał minister.

W pierwszym dniu wizyty w Kijowie minister Waszczykowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem, został także przyjęty przez premiera Wołodymyra  Hrojsmana. – Bez Ukrainy projekt zintegrowanej i zjednoczonej Europy nie jest skończony – podkreślił minister Waszczykowski podczas spotkania z Wołodymyrem Hrojsmanem. Minister wspomniał, że Polska cały czas wspiera Ukrainę w działaniach w celu przywrócenia integralności terytorialnej. – Istotne jest dalsze wzmocnienie kontaktów między naszymi społeczeństwa. Chcemy kontynuować wsparcie reform na Ukrainie– mówił szef polskiego MSZ.

Podczas spotkania szefów polskiego i ukraińskiego MSZ dokonano przeglądu 25-lecia współpracy polsko-ukraińskiej. Ministrowie omówili cały dorobek i perspektywy do dalszych działań na rzecz współpracy dwustronnej. Oboje mówili o tym jak istotnym elementem dalszego współdziałania będzie wykorzystanie polskiego kredytu rządowego dla rozbudowy ukraińskiej infrastruktury granicznej. Ministrowie uznali, że bardzo ważnym obszarem współpracy będzie także kontynuacja polskiego wsparcia dla ukraińskich reform. W szczególności zależy im na sferze decentralizacji, zwalczania korupcji i administracji państwowej.

– W naszych relacjach program liberalizacji wizowej praktycznie już działa – zwrócił ponadto uwagę po spotkaniu minister Waszczykowski i przypomniał, że to Polska udzieliła Ukraińcom „prawie miliona wiz, to jest prawie połowa wiz przyznanych przez całą UE”. Współpraca polsko-ukraińska to także przyjęcie na studia ponad 30 tys. Ukraińskich studentów.

– Omówiliśmy problemy związane z naszą aktywnością na rzecz powstrzymania agresji rosyjskiej.  Związane to jest z sytuacją w związku z Donbasem, Krymem, planami agresora zorganizowania wyborów niezgodnych z prawem – mówił podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin – Cieszę się z poparcia ze strony Polski. Wszyscy w UE udzielają poparcia, ale kreatywność wyrażana w stanowisku polskim jest szczególnie ważna.

W trakcie rozmów był poruszony temat polsko-ukraińskiego dialogu historycznego. Wizytę na Ukrainie minister Witold Waszczykowski rozpoczął od złożenia wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie – Bykowni. To właśnie tam spoczywają obywatele II RP z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej” a także Polacy, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30. – Te cmentarze powodują, że politycy są coraz bardziej skorzy, by poszukiwać prawdy i na tej prawdzie jednać się ze społeczeństwami – podkreślił minister Witold Waszczykowski. – My również rozpoczęliśmy już jakiś czas temu trudny dialog historyczny z Ukrainą. Udało nam się znaleźć prawdę z wieloma narodami, które wyrządziły nam większą krzywdę, więc i tu w tym przypadku jestem przekonany, jestem optymistą, że dojdzie do pojednania, raczej szybciej niż później; tu też damy radę.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl