SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.09.2016 Litwa i Polska - bezpieczeństwo i obrona wolności RODM Warszawa poleca

Minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius w liście do ministra Witolda Waszczykowskiego, upamiętniając 25-lecie litewsko-polskich stosunków dyplomatycznych napisał, że nasze kraje mają wspólny interes w pielęgnowaniu i ciągłym udoskonalaniu współpracy państw.

„Przez wieki nasze narody łączyła historia, wspólne instytucje, kultura i dążenie do obrony wolności. Litwa i Polska muszą być razem, aby bronić wolności i wzmocnić nasze bezpieczeństwo narodowe” - powiedział L. Linkevičius.

Według ministra, współpraca obu państw jest na wysokim poziomie ale powinniśmy ją pogłębiać.

 „Jesteśmy godnym zaufania partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, bliskimi sojusznikami NATO, dzielimy strategiczny interes w umacnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Musimy urzeczywistnić wszystkie decyzje podjęte przez przywódców NATO w Warszawie, organizować wspólne ćwiczenia i starannie planować po to, by sposoby obrony były skuteczne „ - mówi L. Linkevičius.

Minister podkreślił, że zarówno Litwa jak i Polska popierają partnerstwo krajów wschodnich w UE dlatego powinny one prace, które zapewnią skuteczność tej polityki. Nasze kraje nadal powinny wspierać Ukrainę, Gruzję oraz Mołdawię w ich dążeniu do dołączenia do UE.

L. Linkevičiaus wspomniał, że ważnym celem jest kontynuacja strategicznych projektów infrastrukturalnych, m.in. systemów energii elektrycznej krajów bałtyckich, synchronizacji z sieciami europejskimi, połączeniu gazowemu Litwy i Polski i „Rail Baltica”. Minister zwrócił uwagę na budowę elektrowni jądrowej w Ostrowcu łamiąc międzynarodowe standardy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony środowiska. „Wierzę, że naszym wspólnym interesem jest, aby wysłać oczywisty sygnał, że energia elektryczna produkowana z łamaniem tych standardów, byłaby nie do przyjęcia dla Unii Europejskiej” – powiedział minister.

„Możemy również zrobić więcej, zachęcając do współpracy przedstawicieli biznesu, intelektualistów i ludzi młodych. Uważam, że ścisła współpraca i otwarty dialog na wszystkie tematy, także w sprawie mniejszości narodowych na Litwie i w Polsce, pozwoli rozwiązać wszystkie pytania” - podkreślił szef litewskiej dyplomacji.

Polska uznała niepodległość Litwy 26 sierpnia 1991 roku, a tego samego roku w dniu 5 września oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne.


Źródło: Ambasada Republiki Litewskiej w RP
www.pl.mfa.lt