SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.09.2016 Wystartowała 10. edycja konkursu Juvenes Translatores RODM Warszawa poleca

Komisja Europejska organizuje konkurs na najlepszych młodych tłumaczy Unii Europejskiej. Zgłoszenia osób zainteresowanych będą przyjmowane do 20 października.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich urodzonych w 1999 roku. Celem jest popularyzacja nauki języków obcych i zainspirowanie młodzieży uzdolnionej językowo do wybrania w przyszłości zawodu tłumacza.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie muszą zarejestrować się elektronicznie na stronie internetowej Juvenes Translatores do 20 października 2016 r.: www.ec.europa.eu/translatores

Wybór szkół jest losowy – liczba szkół z każdego kraju uzależniona jest od liczby miejsc danego kraju w Parlamencie Europejskim.

Konkurs odbędzie się 24 listopada 2016 r. We wszystkich państwach UE uczniowie przetłumaczą teksty pod nadzorem nauczycieli.

Uczestnicy konkursu Juvenes Translatores mogą wybrać dowolną parę spośród 24 języków urzędowych UE. Pracują oni nad tekstem i tłumaczą go na inny język, na który się zdecydowali. Komisja zaleca wybór języka ojczystego lub drugiego języka, który jest dobrze znany uczestnikowi. Tłumacze z Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych w Komisji Europejskiej ocenią nadesłane teksty i wybiorą najlepszego tłumaczenia z każdego kraju UE.

Zwycięzcy – 28 laureatów razem z nauczycielami zostaną zaproszeni na początku 2017 r. na trzydniową wycieczkę do Brukseli. W siedzibie Komisji Europejskiej zostaną im wręczone nagrody.

Od pierwszej edycji, w konkursie udział wzięło blisko 25 tys. uczniów z całej Unii Europejskiej.Źródło: MEN
www.men.gov.pl