SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.09.2016 Wizyta Ministra Waszczykowskiego w Nowym Jorku RODM Warszawa poleca

W Nowym Jorku w środę minister Waszczykowski wziął udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, a także w serii spotkań dwustronnych z ministrami spraw zagranicznych. Minister Waszczykowski miał okazję spotkać się z ministrami z San Marino, Monako, Mozambiku,Tanzanii, premierem i ministrem Kosowa.

W trzeci dzień pobytu Ministra w Nowy Jorku odbyło się spotkanie ministerialne Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową. Minister Waszczykowski poparł uniwersalizację traktatu oraz przyspieszenie jego wejścia w życie. Ma to znaczenie w świetle ostatniej próby jądrowej przeprowadzonej przez KRLD 9 września. Minister zwrócił uwagę na konieczność wzmacniania systemu nieproliferacji broni jądrowej. Rozmawiał również z Zastępcą Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych ds. operacji pokojowych Hervem Ladsousem.

Na spotkaniu z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem minister Waszczykowski poruszył temat aktywności Rady Europy w odniesieniu do sytuacji w Turcji, Rosji i na Ukrainie. Wspomniano także o bieżącej współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Radą Europy. – Wspominałem sekretarzowi generalnemu Rady Europy, że jesteśmy bardzo rozczarowani sposobem zachowania się Komisji Weneckiej, która mimo otwarcia, mimo gestów ze strony rządu, większości parlamentarnej, bardzo jednostronnie ocenia sytuację w Polsce – powiedział minister Waszczykowski.

Ważnym punktem wizyty ministra Waszczykowskiego było również spotkanie z przedstawicielami American Jewish Committee. American Jewish Committee od kilku dekad jest głównym partnerem Polski wśród organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych. Minister podkreślił, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem trwającej od 25 lat bliskiej współpracy.

Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl