SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.09.2016 Malezyjski Senat w Warszawie RODM Warszawa poleca

Wiceminister Marek Ziółkowski spotkał się we wtorek z przewodniczącym Senatu Malezji Dato' Sri S.A. Vigneswaran oraz z delegacją malezyjskich senatorów. Rozmowy dotyczyły przeglądu relacji dwustronnych, a także możliwości rozwoju współpracy z państwami Stowarzyszenia Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

– Chciałbym podkreślić rosnące znaczenie, jakie Malezja oraz region Azji Południowo-Wschodniej odgrywają w polskiej polityce zagranicznej – podkreślił wiceminister Marek Ziółkowski. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani dalszym rozwojem współpracy gospodarczej, nie tylko w tradycyjnych dziedzinach, ale również np. w obszarze ochrony środowiska – m.in tzw. „zielonych technologii” a także w sektorze badań i rozwoju – dodał. Wiceszef MSZ. Wiceminister podziękował również za poparcie przez Malezję polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa NZ na kadencję w latach 2018-2019.

Przewodniczący Senatu Malezji zapewnił, że zostaną podjęte działania w celu przyspieszenia i ułatwienia procedur jakie są wymagane przy imporcie polskiego mięsa drobiowego. Przewodniczący Senatu Malezji pozytywnie odniósł się do polskiej propozycji szybkiego zakończenia negocjacji umowy o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Celem wizyty malezyjskich senatorów jest promocja relacji polsko-malezyjskich w ich praktycznym wymiarze. Rozmowy Malezyjczyków i polskich parlamentarzystów dotyczyły współpracy dwustronnej, w tym możliwości rozwoju wymiany gospodarczej, kulturalnej i naukowej. Podjęto również rozmowy o tym jak stworzyć warunki dla zintensyfikowania kontaktów między dwoma społeczeństwami – polskim i malezyjskim.

Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl