SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

23.09.2016 Wiceminister Marek Ziółkowski z wizytą na Wschodnim Kongresie Gospodarczym RODM Warszawa poleca

Wiceminister Marek Ziółkowski wziął udział w sesji plenarnej „Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód” inaugurującej Wschodni Kongres Gospodarczy.

Poruszono temat geopolityczny i gospodarczy problemów Europy Wschodniej oraz zagrożeń dla europejskiej stabilizacji także w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Wiceminister Ziółkowski wspomniał, że wschodnie pogranicze jest nie tylko obszarem przenikania się obyczajów, kultur i tradycji, ale też towarów. Od rozpadu w 1991 r.  ZSRR zmienił się charakter handlu przygranicznego na granicy wschodniej. – Kontakty przygraniczne, szczególnie handlowe, pomagają przełamywać stereotypy i poprawiają wizerunek gospodarczy Polski – podkreślił wiceminister.

Wiceszef MSZ wspomniał, że od pół roku stosunki z Białorusią stają się coraz lepsze. – Uruchomiliśmy dialog polityczny z Białorusią – powiedział wiceszef MSZ. Dodał, że w pierwszym kwartale br. Białorusini przekroczyli granicę z Polską 1,5 miliona razy. W czerwcu 2015 r. Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla turystów do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie zaznaczył, że „w przypadku Białorusi będziemy uprawiać politykę małych kroków”.

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku jest dwudniowym cyklem debat poświęconych wschodniemu wymiarowi polskiej polityki oraz relacjom politycznym i gospodarczym między UE i wschodnią Europą. Bierze w nim udział ponad 1300 osób ze świata biznesu, polityki i samorządu.Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl