SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.09.2016 Minister Waszczykowski z wizytą w Kanadzie RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski odbył wizytę w Kanadzie, na której poruszył temat rozwoju relacji handlowych oraz polityki bezpieczeństwa z kanadyjskimi władzami i biznesmenami. Była również okazja do spotkania przedstawicieli Polonii.

W trakcie rozmowy z prokurator generalną i ministrem sprawiedliwości prowincji Kolumbia Brytyjska - Suzanne Anton, Szef polskiego MSZ mówił o doskonałych stosunkach polsko-kanadyjskich. Minister Witold Waszczykowski był bardzo zadowolony z udziału młodzieży Kolumbii Brytyjskiej w programach wymiany studenckiej i naukowej, które są promowane przez polskie placówki dyplomatyczne.

W trakcie spotkań z przedstawicielami biznesu w Izbie Handlowej UE Canada-West i w siedzibie KGHM International minister wspomniał, że dobre relacje polityczne polsko-kanadyjskie są perspektywiczne dla rozwoju relacji handlowych i wspólnie planowanych inwestycji. Zdaniem ministra Waszczykowskiego obecny poziom relacji gospodarczych i kanadyjskich inwestycji w Polsce jest wciąż niesatysfakcjonujący. Minister Waszczykowski ma nadzieję, że Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa UE-Kanada (CETA) zmieni wiele i nada nowego znaczenia relacjom gospodarczym.

Minister miał również okazję spotkać się z przedstawicielami Polonii w Vancouver. Przypomniał, że „rząd podejmuje szereg inicjatyw na rzecz skuteczniejszego, a przede wszystkim stabilnego wspierania środowisk polonijnych głównie w zakresie edukacji, mediów, nauczania języka polskiego, polskiej historii i kultury oraz utrzymania dziedzictwa narodowego”. – Dlatego rozpracowywane są rozwiązania legislacyjne, które mają na celu uporządkowanie oraz ustabilizowanie finansowania współpracy z Polonią – zapewnił minister Waszczykowski. Zaapelował przy tym do Polonii „o dalszą współpracę w zakresie obrony dobrego imienia Polski oraz prawdy historycznej”.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl