SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.09.2016 Współpraca polsko-chińska RODM Warszawa poleca

26 września wicemarszałek Czelej rozmawiał o współpracy polsko-chińskiej z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wang Jiaruim. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

Aktualnie wiceprzewodniczący Wang Jiarui składa w Polsce wizytę wraz z delegacją na zaproszenie wicemarszałka Czeleja.

W zakresie polsko-chińskich stosunków polityka obecnego rządu jest kontynuacją polityki poprzednich rządów. Wicemarszałek zapewnił, że dla wszystkich partii politycznych stosunki z Chinami to strategiczne partnerstwo. Wyraził również zadowolenie z dynamiki kontaktów polsko-chińskich oraz intensywności wizyt na wysokim szczeblu. Dobre stosunki Chiny mają również z Unią Europejską – największymi partnerami Polski. Mogą o tym świadczyć m. in. wizyty prezydenta Chin w Brukseli i innych stolicach państw UE.

Projekt współpracy regionalnej w formule „16+1” krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest zbieżny z polskim planem rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego – podkreślił wicemarszałek.  Wyraził nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do rozwoju stosunków gospodarczych polsko-chińskich.

Wiceprzewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wang Jiarui wspominał wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Wspomniał również, że inicjatywa Pas i szlak stwarza perspektywy współpracy i szanse na realizację wielu projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które można by wspólnie realizować. Chiny zainteresowane są  inwestowaniem w rozwój infrastruktury w Polsce – zaznaczył wiceprzewodniczący.

Rozmowa polityków dotyczyła również rozwoju współpracy naukowej, kulturalnej oraz wymiany turystycznej. Politycy rozmawiali również o znaczeniu jakie przyniesie uruchomione niedawno bezpośrednie połączenie lotnicze między Polską i Chinami.

Podczas wizyty w Polsce chińska delegacja spotkała się  z wicepremierem ministrem gospodarki Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. We wtorek goście z Chin spotkają się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i  ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.Źródło: Senat RP
http://www.senat.gov.pl