SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

05.10.2016 Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w Republice Serbii RODM Warszawa poleca

Na spotkaniu Ministra Witolda Waszczykowskiego z premierem Serbii Aleksandrem Vučiciem oraz ministrem spraw zagranicznych Ivicą Dačiciem zostały poruszone tematy relacji dwustronnych, współpracy gospodarczej, kwestie bezpieczeństwa i migracji oraz polskie wsparcie dla Serbii na jej drodze do przystąpienia do UE.

Wizyta była okazją do pierwszego spotkania szefów dyplomacji obu krajów od momentu zaprzysiężenia nowego rządu w Serbii w sierpniu 2016 roku. Rozmowy skłoniły szefów dyplomacji obu krajów do rozważań na temat obecnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa i wspólnego działania w obszarze zagadnień takich jak międzynarodowy terroryzm, skutki kryzysu migracyjnego. Wspieramy wysiłki Serbii na rzecz rozwiązania kryzysu migracyjnego czemu służy między innymi misja funkcjonariuszy polskiej Policji i Straży Granicznej w państwach regionu – powiedział minister Waszczykowski.

Minister Waszczykowski podkreślił, że Serbia jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Bałkanów Zachodnich. Ostatnie 4 lata to dwukrotny wzrost obrotów handlowych Polski i Serbii. Dalszy wzrost jest dużą perspektywą na 2016 r. Polskie firmy zainteresowane są współpracą z Serbią w obszarze rolnictwa, turystyki, wykorzystywania nowoczesnych i proekologicznych technologii, energetyce, górnictwie, przemyśle motoryzacyjnym oraz produkcji kabli. W 2014 r., wg. danych NBP, polskie inwestycje w Serbii wyniosły 50,2 mln EUR.

Szef polskiej dyplomacji podziękował stronie serbskiej za zaangażowanie w proces negocjacyjny z UE, ponieważ wymaga to od Serbii dużego wysiłku reformatorskiego. Polska stara się aktywnie wspierać wysiłki wszystkich państw kandydujących do UE. W  2013 r. strona polska podpisała z Serbią Memorandum o współpracy w obszarze integracji europejskiej, które zakłada konsultacje eksperckie przedstawicieli MSZ. Co roku przedstawiciele administracji państw Bałkanów Zachodnich uczestniczą w organizowanej w Polsce Akademii Rozszerzeniowej. Współpraca obejmuje również kontakty  w formacie wielostronnym (spotkania V4 Bałkany Zachodnie). Oceniając potencjał dalszego rozwoju bilateralnych kontaktów szef polskiej dyplomacji zaproponował powołanie nowego forum współpracy dwustronnej – Konferencji Belgradzkiej. Jej celem ma zostać pogłębienie dialogu dwustronnego w obszarze dzielenia się doświadczeniami z negocjacji akcesyjnych z UE. Reakcja gospodarzy była bardzo pozytywna, a propozycja będzie stanowiła przedmiot dalszych rozmów na poziomie ekspertów z obydwu krajów. Minister Waszczykowski wystosował także oficjalne zaproszenie na odbywający się 29 listopada w Warszawie szczyt V4 Bałkany Zachodnie.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl