SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

10.10.2016 Minister Witold Waszczykowski spotkał się z ambasadorem Afganistanu RODM Warszawa poleca

Chciałbym serdecznie podziękować Polsce za wsparcie, którego udzieliła Afganistanowi podczas Konferencji Brukselskiej – takie słowa wypowiedział ambasador Islamskiej Republiki Afganistanu Abdul Hai Haider na spotkaniu z ministrem Witoldem Waszczykowskim 7 października w Warszawie.

Rozmowa obu dyplomatów dotyczyła zaangażowania Polski w wspieranie przemian w Afganistanie. Polska podczas Konferencji w Brukseli zapewniła utrzymanie pomocy finansowej dla Afganistanu na dotychczasowym poziomie (2 mln PLN rocznie) do roku 2020. W latach 2008-2016 na wsparcie Afganistanu Polska przeznaczyła blisko 117 mln zł. – Polska miała swój aktywny udział w podjęciu kluczowych dla Afganistanu decyzji nie tylko na niedawnej Konferencji Brukselskiej, ale również podczas warszawskiego Szczytu NATO – przypomniał minister Waszczykowski.

Na poprawę relacji polsko-afgańskich zwrócił uwagę ambasador, wyrazem tego jest przyznany polskiej firmie kontrakt na odnowę Pałacu Prezydenckiego w Kabulu. Podczas rozmowy zastały również omówione inne istotne kwestie międzynarodowe, takie jak Brexit, sytuacja w Syrii czy na Ukrainie.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl