SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.10.2016 Szefowie MSZ Polski i Białorusi o poprawie relacji pomiędzy krajami RODM Warszawa poleca

Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią.W ostatnich miesiącach wiele pracy wkładamy w to, aby zbliżyć się w relacjach polsko-białoruskich - Będziemy pracować, aby kontynuować ten proces - zadeklarowali w poniedziałek szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Białorusi Uładzimir Makiej.

Nasze zbliżenie teraz, otwartość po 25 latach, zachodzi w jubileuszowym roku i mam nadzieję, że będziemy je kontynuować - mówił szef polskiego MSZ po spotkaniu z białoruskim ministrem.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że pomimo trudności jakie występowały we współpracy w ciągu ostatnich 25 lat to oba społeczeństwa Polski i Białorusi zawsze były na siebie wzajemnie otwarte.

Pielęgnowaliśmy tradycję historyczną; robimy to i będziemy robić dalej. Mam dzisiaj dobrą wiadomość - zrobiliśmy mały, ale ważny krok ku wyjaśnieniu pewnych zdarzeń z historii. Pan minister Makiej przywiózł ważne informacje, które zostały odnalezione w archiwach białoruskich na temat losu wielu Polaków. - mówił minister Waszczykowski.

Uzyskane informacje będą przekazane do właściwych instytucji polskich w celu zbadania. - Być może w niedługim czasie uzyskacie państwo informacje o tych ważnych relacjach, o których się dowiedzieliśmy" - dodał minister Waszczykowski.

W ostatnich miesiącach odbyły się również liczne spotkania ministrów różnych resortów obu krajów. Kilka miesięcy temu podpisano m.in. umowę o współpracy edukacyjnej. - Za dwa tygodnie będzie ważna wizyta w Mińsku wicepremiera Mateusza Morawieckiego - powiedział szef MSZ.

-W czasie dzisiejszego spotkania omawialiśmy wiele problemów bilateralnych, sytuację w regionie, sytuację na Wschód od naszych państw, jak również informowałem ministra Makieja o tym, co się dzieje w NATO, jakie decyzje podjęto w Warszawie na szczycie NATO. - mówił szef MSZ.

-Dzieliłem się również swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji UE; jakie mamy problemy, które stoją przed UE, czyli kwestia Brexitu, uchodźców, imigracji, rozwoju gospodarczego, dalszej integracji - powiedział Waszczykowski.

Minister Makiej zwrócił uwagę na zasady, jakie zawierała deklaracja o dobrym sąsiedztwie - równoprawność, szacunek dla suwerenności i integralności terytorialnej partnera, nieingerowanie w sprawy wewnętrzne oraz swobodę wyboru systemu społeczno-politycznego. Zasady te pozostają aktualne do dzisiaj.

Mówił, że rozmowa z ministrem Waszczykowskim była szczera i otwarta, nie omijano w jej trakcie kwestii trudnych. Minister Makiej wyraził nadzieję na dalszy proces aktywizacji polsko-białoruskich stosunków na wielu obszarach.

Pracowaliśmy aktywnie w zakresie spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, infrastruktury i budownictwa, gospodarki morskiej. Po raz pierwszy od wielu lat wznowiono pełnowartościową współpracę międzyparlamentarną. Aktywnie pracują komisje międzyrządowe i sektorowe zespoły robocze - mówił minister Makiej. Poinformował, że 24 października w Mińsku odbędzie się spotkanie w ramach współpracy międzyrządowej.

Minister Makiej wyraził również przekonanie, że Polska i Białoruś znalazły się "w historycznym momencie przejścia do nowego okresu relacji dwustronnych, gdzie już nie będzie miejsca na niedowierzanie, konfrontację, intrygi, zastarzałe stereotypy i ideologiczne przesądy".

Minister Waszczykowski został zapytany o możliwość wdrożenia porozumienia o małym ruchu granicznym między Polską a Białorusią. Minister przypominał, że Polska i Białoruś podpisały porozumienie o małym ruchu granicznym kilka lat temu.

"Jesteśmy gotowi je wdrożyć. Natomiast nasi partnerzy informują nas, że aby ono weszło w życie, potrzeba jeszcze pewnych uzgodnień technicznych, pewnych reform na przejściach granicznych tak, aby one były drożne" - powiedział.

Minister podkreślił, że Polska od lat deklaruje, że jest gotowa wesprzeć Białoruś w modernizacji przejść granicznych. "Jesteśmy też gotowi, jeżeli otrzymalibyśmy konkretne zapotrzebowanie, konkretne projekty, wspierać takie projekty w UE, aby Unia przyłączyła się do modernizacji tej granicy, bo to jest zewnętrzna granica UE" – zapewnił szef polskiego MSZ.

Zapewnił również, że po polskiej stronie nie ma żadnych zastrzeżeń co do uruchomienia małego ruchu granicznego z Białorusią."Oczekujemy tylko na dobrą wolę po stronnie Mińska" - powiedział szef MSZ.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl