SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.10.2016 Polska – Węgry 1956. Konteksty i pamięć RODM Warszawa poleca

– Powstanie 1956 roku stało się okazją do kolejnego potwierdzenia prawdziwości ludowej mądrości: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – powiedział na spotkaniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Społeczeństwo polskie w tamtym czasie niezwłocznie zareagowało na węgierski zryw niepodległościowy. – Kilkanaście tysięcy Polaków stanęło w długich kolejkach, aby móc oddać krew, która następnie była transportowana drogą lotniczą i lądową na Węgry – przypomniał marszałek. Marek Kuchciński mówił o tym jak pamięć o węgierskim powstaniu na zawsze pozostała w pamięci polskiego społeczeństwa. – Przekazywana z pokolenia na pokolenie nie ginie, ale staje się coraz bogatsza, gdyż nakładają się na nią takie chwile jak m.in. dzisiejsza konferencja  – zaznaczył Marek Kuchciński.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Janos Latorcai wspominał, że w tym dramatycznym momencie w historii oba narody mogły liczyć tylko na własne siły i wzajemne wsparcie. – Bohaterski zryw Węgrów i Polaków o wolność i niepodległość narodu, okazywana sobie w 1956 roku solidarność i pomoc to szczególne wartości, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć – dodał Janos Latorcai.

W tym roku mija 60. rocznica wydarzeń w Polsce i na Węgrzech. W Sejmie z tej okazji odbyła się konferencja „Polska – Węgry 1956. Konteksty i pamięć”. Uczestnicy konferencji starali się odnaleźć odpowiedź na pytanie, jakie miejsce powstanie węgierskie 1956 roku zajmuje obecnie w pamięci. Konferencja odbyła się z inicjatywy Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Domu Spotkań z Historią oraz Instytutu Węgierskiego. W 2016 obchodzony jest Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej.


Źródło: Sejm RP
http://www.sejm.gov.pl