SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.10.2016 Szef Gabinetu Prezydenta RP na spotkaniu z Polonią w Wielkiej Brytanii RODM Warszawa poleca

Minister Adam Kwiatkowski zakończył w niedzielę 16 października trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W trakcie wizyty minister miał okazję spotkać się z przedstawicielami szkół polonijnych, a także wziąć udział w konferencji historycznej o wkładzie Polaków w złamanie Enigmy.

W trakcie swojego pobytu w Londynie Kwiatkowski wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku w parlamencie zostanie przegłosowany prezydencki projekt przyznania wszystkim uczniom polonijnych szkół poza granicami Polski prawa do uzyskania polskich legitymacji szkolnych. Dzięki nim uczniowie będą mogli uzyskać zniżki na transport i komunikację oraz wstępy do polskich instytucji kulturalnych podczas pobytu w Polsce.

"Dzięki tym wszystkim, którzy w Wielkiej Brytanii od lat angażują się w życie polskich szkół, prowadzonych często społecznie przez rodziców, trwa polskość i kolejne pokolenia dorastają w bliskim kontakcie z Polską" – wspomniał minister Kwiatkowski. Pomysł ustawy narodził się po konsultacjach z brytyjską Polonią.

Wizyta prezydenckiego ministra miała podkreślić zobowiązanie Kancelarii Prezydenta do regularnego kontaktu ze społecznościami polskimi poza granicami kraju. Celem wizyty było również wspieranie polskich placówek edukacyjnych oraz wzmocnienia dyplomacji historycznej i sportowej poza granicami kraju.

"Intensywny plan mojej wizyty pokazuje jak wiele tutaj dzieje się dobrego. Te słowa, które prezydent wypowiedział w parlamencie, że chce budować wspólnotę Polaków, nie tylko tych mieszkających w Polsce, ale także tych żyjących za granicą, znaczą bardzo wiele i podejmujemy szereg działań w tym kierunku" - ocenił minister.

W sobotę Kwiatkowski uczestniczył w otwarciu konferencji poświęconej polskiemu wkładowi w tzw. "sztafetę Enigmy". Były to wspólne wysiłki polskich, francuskich i brytyjskich kryptografów prowadzące do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Kwiatkowski odwiedził także Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Hanwell w zachodnim Londynie, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela.

Minister miał również okazję obejrzeć z trybun Brentford Fountain Leisure Centre mecz zarządzanej przez polską społeczność drużyny siatkarskiego mistrza Anglii, Polonii Londyn. W pierwszym meczu tegorocznego Pucharu Anglii, broniąca tytułu Polonia pokonała Cheltenham & Gloucester VC 3:0.

W sobotni wieczór Kwiatkowski odwiedził Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie. Tam obejrzał premierowy pokaz "Zemsty" Aleksandra Fredry.

W trakcie wizyty odbyło się oficjalne wręczenie odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Weteranka powstania warszawskiego, a po wojnie działaczka polonijna oraz wieloletnia dziennikarka Radia Wolna Europa i BBC World Service Krystyna Cywiński została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą Janina Bytniewska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawicielki polonijnego środowiska edukacyjnego - Maria Działowska, Grażyna Ross i Monika Sawicka-Wolna - zostały nagrodzone Złotym Krzyżem Zasługi.

Minister uczestniczył również w mszy i centralnych obchodach Dnia Nauczyciela organizowanych przez Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą obchodzące w tym roku swoje 75-lecie. Wieczorem otworzył w Windsor Hall na Ealingu wystawę poświęconą pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.


Źródło: Wspólnota Polska
wiadomosci.wspolnotapolska.org.pl