SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.10.2016 Konsultacje polityczne na Białorusi RODM Warszawa poleca

Marek Ziółkowski Podsekretarz stanu w MSZ odbył rozmowy konsultacyjne o charakterze politycznym z przedstawicielami białoruskiego MSZ. Rozmowy odbyły w związku z wizytą delegacji Rządu RP w Mińsku.

W rozmowach ze strony białoruskiej wzięła udział wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alena Kupczyna. Podczas trwania spotkania wiceszef polskiego MSZ poruszył kwestie normalizacji relacji polsko-białoruskich, nawiązując do sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi, współpracy oświatowej, dialogu historycznego oraz dalszego rozwoju współpracy gospodarczej i transgranicznej. Obie strony miały okazję porozmawiać o relacjach Białorusi z Unią Europejską, OBWE oraz Radą Europy po wyborach parlamentarnych.

Minister Marek Ziółkowski miał okazję spotkać się z przedstawicielami środowisk niezależnych, m.in. z posłanką Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Hanną Kanapacką, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w jednym z okręgów Mińska.

W Mińsku w dniach 24-25 października przebywała delegacja polskiego rządu pod przewodnictwem wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W skład delegacji wchodzili obok MSZ przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wizyta jest wpisana w proces normalizacji relacji pomiędzy Polską a Białorusią, która zapoczątkowana została wizytą Ministra Witolda Waszczykowskiego w marcu 2016 roku.


Źródło: MSZ
poland.mfa.gov.ua