SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

26.10.2016 Wiceminister Kościński z wizytą w Republice Korei RODM Warszawa poleca

W dniach 17-20.10.2016r. wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński przebywał z wizytą w Seulu. Wiceszef resortu przewodniczył misji gospodarczej grupy przedsiębiorców - sektora IT/ICT, nowoczesnych technologii , branży kosmetycznej, chemicznej, przemysłu spożywczego, technologii odnawialnych. Odbyły się spotkania Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego, B2B z firmami koreańskimi oraz seminarium na temat prowadzenia działalności i inwestowania w Korei.

Wiceminister wspominał o pogłębieniu współpracy i wykorzystaniu odpowiednich nisz rynkowych, które będą przyspieszać rozwój kontaktów inwestycyjnych.

"Cieszymy się, że Polska jest jednym z wiodących partnerów handlowych Korei w Europie Centralnej. Możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorców widzimy, m.in. w sektorze spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym, energetycznym czy stoczniowym" – mówił wiceszef resortu podczas trwania Forum Gospodarczego.

Współpraca gospodarcza Polski i Korei Południowej trwa od 27 lat. Z tej okazji odbyła się uroczysta recepcja, podczas jej trwania wiceminister Kościński ocenił aktualne relacje pomiędzy dwoma państwami i wyraził nadzieję na dalszy ich rozwój:

"W trakcie ostatnich lat z sukcesem kontynuujemy i wzmacniamy nasze stosunki gospodarcze. Podpisany w trakcie tej wizyty Plan Działania na rzecz Implementacji Strategicznego Partnerstwa na lata 2017-2020, chcemy jako Ministerstwo Rozwoju wypełnić poprzez dalszy rozwój naszych relacji handlowych i inwestycyjnych. Naszym obowiązkiem jest stworzenie odpowiednich podstaw i warunków dla przedsiębiorców z obu krajów, by mogli eksportować swoje produkty i usługi".

"Niewątpliwym wsparciem będzie również zainaugurowane właśnie przez PLL LOT bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Warszawa-Seul" - dodał wiceszef resortu rozwoju.

Podczas wizyty w Korei Południowej wiceminister Tadeusz Kościński miał okazję odbyć kilka spotkań z koreańskimi inwestorami.

"Kapitał zagraniczny odgrywa znaczącą rolę w gospodarce polskiej, a jego napływ będzie jednym z głównych czynników decydującym o sukcesie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" – mówił wiceszef resortu podczas spotkań z potencjalnymi inwestorami.

Wizyta wiceministra Kościńskiego odbyła się przy okazji oficjalnej wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W Korei obecni byli również członkowie Grupy Parlamentarnej Polska – Republika Korei, wiceszef polskiej dyplomacji - Robert Grey oraz wiceminister Skarbu Państwa - Mikołaj Wild. Wiceszefowi resortu rozwoju towarzyszył wiceprezes PAIiIZ Krzysztof Senger.

Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie. W zeszłym roku Korea była drugim (po Chinach) azjatyckim partnerem handlowym Polski. Polska natomiast jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Korei Południowej w Europie Środkowej. Około 150 firm koreańskich inwestuje obecnie w Polsce. Lokują w naszym kraju produkcję, a także rozwijają centra naukowo-badawcze. W wymianie handlowej z Koreą dominują wyroby elektromaszynowe, metalurgiczne, ceramiczne i chemiczne.


Źródło: MR
www.mr.gov.pl