SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

31.10.2016 Prezydent Senegalu z wizytą w Polsce RODM Warszawa poleca

27 października 2016 r. prezydent Macky Sall złożył wizytę w Senacie. Prezydenta Senegalu przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o rozszerzeniu współpracy między obu krajami.

"Przykładamy do wizyty pana prezydenta dużą wagę. Zależy nam na poszerzeniu dotychczasowej współpracy Polski z Senegalem" - powiedział marszałek Karczewski.

"Z wielkim wzruszeniem składam wizytę w polskim parlamencie bo sam byłem przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego mojego kraju. Dziękuję za zaproszenie" - zwrócił się do marszałka Karczewskiego prezydent Macky Sall.

Prezydent poinformował marszałka o przebiegu dotychczasowych rozmów z przedstawicielami polskich władz. "Odbyliśmy dziś wiele ważnych rozmów. Spotkałem się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Przyjeżdżamy z wielką wolą poszerzenia współpracy z Polską. Omówiliśmy dziedziny, w których możemy razem działać m.in w przemyśle stoczniowym, mechanizacji rolnictwa i przetwórstwie spożywczym. Na szczeblu dyplomatycznym zapewniłem o naszym poparciu dla Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział prezydent Senegalu. Dodał, że będzie wyjeżdżał z Polski z olbrzymimi nadziejami na rozwój stosunków polsko-senegalskich.

Marszałek Karczewski podziękował za poparcie naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeńśtwa ONZ.  "Wsparcie naszej kandydatury przez państwo z kontynentu afrykańskiego jest bardzo ważne" - powiedział marszałek.

Dziękując za spotkanie prezydent Senegalu wyraził nadzieję, że marszałek Senatu wejdzie  w skład oficjalnej polskiej delegacji, która odwiedzi Senegal.

"Myślę, że spotkanie i rozmowa, którą odbyliśmy przyczyni się do budowy atmosfery sprzyjającej rozszerzeniu i wzmocnieniu współparcy między obu krajami" – wyraził nadzieję marszałek Karczewski.


Źródło: Senat RP
http://www.senat.gov.pl