SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

04.11.2016 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Grecji RODM Warszawa poleca

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął w czwartek 3 listopada wizytę w Atenach, gdzie spotka się z prezydentem Grecji i szefem greckiego MSZ. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji, w Grecji, odkąd władzę objęła tam partia Syriza.

Minister Witold Waszczykowski spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz będzie rozmawiać z szefem greckiego MSZ Nikosem Kodziasem. Ich rozmowy będą dotyczyły m.in. kryzysu migracyjnego, Brexitu a także kwestii związanych z bezpieczeństwem w Europie.

"Będzie to pierwsza oficjalna wizyta szefa polskiej dyplomacji w Grecji po dojściu do władzy Syrizy (premiera) Aleksisa Ciprasa, która rządzi od stycznia 2015 r." - powiedziała PAP rzecznik prasowy MSZ Joanna Wajda.

Według niej celem wizyty ministra Waszczykowskiego jest przede wszystkim ożywienie dialogu politycznego oraz pogłębienie polsko-greckiej współpracy gospodarczej."W czasie wizyty w Atenach rozmowy będą dotyczyć również wyzwań, które musi podjąć w najbliższej przyszłości zjednoczona Europa, by nie stracić zaufania obywateli" - zaznaczyła Wajda.

Szefowie dyplomacji mają przedstawić swoje stanowiska w sprawie kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz bezpieczeństwa w rejonie Morza Śródziemnego i całej Europie. "Podczas tych spotkań omawiana będzie m.in. współpraca obu krajów w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Egejskim" - poinformowała rzecznik prasowa MSZ. Misja NATO na Morzu Egejskim od marca monitoruje napływ uchodźców i wspiera walkę z przemytem ludzi.

Minister Waszczykowski będzie miał okazję do spotkania się w Atenach z Polonią.

4 listopada minister odbędzie wizytę na Cyprze. Szef polskiego MSZ spotka się w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Syllurisem i ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidisem.

"Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Cypru przedyskutują stan stosunków dwustronnych, omówią możliwości rozwoju współpracy zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum UE" - przekazała Joanna Wajda. Omówione zostaną także aktualne wyzwania w takich obszarach jak terroryzm międzynarodowy, kryzys migracyjny i wojny hybrydowe.

Następnie minister złoży wizytę w siedzibie sił pokojowych ONZ na Cyprze. Tam spotka się ze specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ i szefową misji sił pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP).


Źródło: MSZ
poland.mfa.gov.ua