SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.11.2016 Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Berlinie RODM Warszawa poleca

16 listopada wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się z Rodakami podczas specjalnego wieczoru na cześć Polonii i Polaków w Niemczech zorganizowanego przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

W swoim przemówieniu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak podkreślił:

– Musimy wspólnie pochylić się nad realizacją Traktatu z 1991 r. w tej jego części, która mówi o równości praw obu grup narodowych w Polsce i w Niemczech oraz o zobowiązaniach państw w takich dziedzinach jak edukacja czy dostęp do mediów

 Sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz Polonii w Niemczech będzie poświęcone kolejne spotkanie zaplanowane w Berlinie na 24 listopada.  Wiceminister Dziedziczak stwierdził, że dzięki pracom polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu udało się rozwiązać kilka problemów. Obecnie rozmowy skupiać się będą na sytuacji nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach.

Spotkanie z Polonią poprzedziła Polsko-Niemiecka Konferencja Partnerstw Samorządowych. W spotkaniu przedstawicieli polskich miast, powiatów i gmin z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wzięło udział kilkuset samorządowców. Wśród tematów debaty i warsztatów znalazły się m.in. doświadczenia współpracy, koncepcje kształcenia, działania na rzecz wspierania nauki języka w kraju zamieszkania oraz wyzwania integracji.


Źródło: MSZ
www.msz.gov.pl