SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

25.11.2016 Wywiad Ministra Waszczykowskiego dla "Gazety Polskiej" RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” mówił o bezpieczeństwie Polski, sytuacji na Wschodzie oraz najważniejszych działaniach polskiej dyplomacji w ostatnim roku.

Szef MSZ w swej wypowiedzi zapewniał, że mimo napiętej sytuacji międzynarodowej Polska może czuć się bezpieczna. – Nie wyobrażam sobie, by w Polsce mogła zaistnieć sytuacja wojny hybrydowej, jak w sąsiednim kraju. Dalibyśmy temu opór.  Myślę, że ze względu na nasze sojusze w UE i NATO mało kto by się odważył rozpętać jakiś konflikt – zauważył minister Waszczykowski i podkreślił, że niedługo bezpieczeństwo kraju zostanie jeszcze wzmocnione dzięki realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Mówiąc o realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej minister  zwracał uwagę na działania rządu w zakresie zacieśniania współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Szef polskiej dyplomacji odpowiadał także na pytania o stosunki polsko-rosyjskie, podkreślając, że strona polska stara się nawiązać dialog z Moskwą, czego przykładem było m.in. spotkanie wiceministrów SZ RP i FR, na którym omówiono wiele kwestii dotyczących relacji dwustronnych, uzgodniono przywrócenie kontaktów politycznych i gospodarczych na różnych szczeblach.

Minister Waszczykowski w swojej wypowiedzi podkreślił także znaczenie rozwijania współpracy z jednym z najbliższych sąsiadów Polski – Litwą. Jego zdaniem pozytywnym sygnałem płynącym z Wilna jest chęć powrotu do sąsiedzkich relacji. 


Źródło: „Gazeta Polska”/ MSZ