SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

05.12.2016 Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce RODM Warszawa poleca

2 grudnia, w 25 rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przybył na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Warszawy.

Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania prezydenta Ukrainy i jego małżonki w Pałacu Prezydenckim. Podczas pobytu w Polsce prezydent Poroszenko spotkał się także z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 Pod przewodnictwem prezydentów obu państw odbyły się rozmowy plenarne na tematy związane z bezpieczeństwem w regionie, wyborami w Stanach Zjednoczonych, europejską perspektywą Ukrainy, energetyką oraz kwestiami historycznymi. Prezydenci przyjęli też wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. W ich obecności podpisano umowę ogólną w sprawie wzajemnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Prezydent Poroszenko zaznaczył,   że ta wizyta została zaplanowana w tym właśnie dniu, po to, by „dać wyraz naszej jedności”. Dodał, że Polska jako pierwsza uznała niepodległą Ukrainę. Wyraził zadowolenie, że Ukraina znalazła się w „europejskim wszechświecie”. Podkreślił, że dobrze rozwija się dialog między parlamentami Polski i Ukrainy.  Dodał,  że z zadowoleniem przyjął wspólną polsko-ukraińską Deklarację Pamięci i Solidarności, przyjętą  przez  parlamenty obu państw. W ocenie prezydenta atmosfera współpracy ukraińsko-polskiej ma unikalną atmosferę. 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził zadowolenie z podpisanej dzisiaj umowy polsko-ukraińskiej w kwestiach obronności. Podkreślił, że sprawy bezpieczeństwa są kluczowe dla obu krajów. Zadeklarował dalsze wsparcie Polski  dla Ukrainy w sferze reformy decentralizacyjnej, walki z korupcją, reformy administracyjnej. Dodał, że Polska będzie też wspierać ruch bezwizowy dla Ukrainy. Marszałek zaznaczył,  że współpraca parlamentarna jest bardzo ważna, bo tworzy dobry klimat do współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej.


Źródło: www.senat.gov.pl / www.mr.gov.pl