SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.12.2016 Warszawski Dialog na rzecz Demokracji RODM Warszawa poleca

Biorąc pod uwagę naszą spuściznę historyczną musimy być świadomi, że demokracja nie jest dana raz na zawsze; to proces, musimy świadomie go kształtować - powiedział w czwartek 15 grudnia szef MSZ Witold Waszczykowski, otwierając 5. edycję konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji.

Zaznaczył zarazem, że choć we współczesnym świecie zaobserwować można dzisiaj "różne modele demokracji", to pomimo różnic mają one wspólny mianownik: "poszanowanie podstawowych wartości, tzn. praw człowieka, swobód podstawowych, przejrzystości, właściwego rządzenia i rządów prawa".  

Minister Waszczykowski mówił też o kluczowym znaczeniu sektora pozarządowego dla siły ustroju demokratycznego. "Mój rząd jest głęboko zaangażowany we wzmocnienie organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju; głęboko wierzymy, że społeczeństwo obywatelskie jest fundamentem trwałej demokracji, a zatem każda demokracja musi tworzyć właściwe otoczenie dla rozwoju zdrowego sektora pozarządowego" - zaznaczył.

Wśród ważnych tematów konferencji minister wymienił również m.in. edukację, wybory i ich społeczną kontrolę, walkę z korupcją oraz "rozliczenie przeszłości, by budować świetlaną przyszłość opartą na demokracji".

Szczególną uwagę minister Waszczykowski poświęcił w swoim wystąpieniu sytuacji na Ukrainie, która - jak podkreślił - jest bliskim partnerem i sąsiadem Polski.  

"Proces reform i wzmocnienia instytucji demokratycznych, a także rozwój społeczeństwa obywatelskiego to działania, dzięki którym Ukraina będzie budowała swoją przyszłość, tak jak czyniła to przez ostatnie trzy lata, od wydarzeń na Majdanie" - mówił.

Szef MSZ odniósł się też m.in. do sytuacji na anektowanym przez Rosję Krymie, podkreślając brak akceptacji dla "wyborów organizowanych przez obce państwo na terytorium innego państwa" oraz do sytuacji krymskich Tatarów.

5

"Wiemy, że ochrona praw mniejszości jest naprawdę najważniejszym elementem demokracji (...) i mam nadzieję, że Polska dołoży wszelkich starań, by wesprzeć państwa walkę" - mówił. Jednym z gości czwartkowej konferencji jest Refat Czubarow, przewodniczący zdelegalizowanego przez rosyjskie władze na Krymie Medżlisu - organu samorządu społeczności tatarskiej.


Źródło: PAP/MSZ