SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

29.12.2016 Wywiad ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla tygodnika „Wprost” RODM Warszawa poleca

Odbyłem w zeszłym roku ponad 70 wizyt zagranicznych i miałem rozmowy z najważniejszymi partnerami, ożywiliśmy Grupę Wyszehradzką i cały region międzymorza, mamy świetne relacje z Wielką Brytanią, a z Niemcami już dawno nie odbywaliśmy tak intensywnych spotkań. NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa – podsumowuje sukcesy polskiej dyplomacji w 2016 roku jej szef, minister Witold Waszczykowski.

Minister w wywiadzie mówił o zmianach priorytetów w polskiej dyplomacji - Przez lata polska dyplomacja uznawała, że wystarczy być, bo wejście do NATO i UE realizuje nasze strategiczne cele. W efekcie nasi poprzednicy zlikwidowali ponad 30 placówek dyplomatycznych, tłumacząc to oszczędnościami. My teraz odtwarzamy te przedstawicielstwa, bo szukamy narzędzi realnych wpływów. Dodaje, że członkostwo w UE i NATO też nie jest celem samym w sobie, tylko narzędziem. – Naszym celem jest upodmiotowienie Polski, zdobycie wpływów w tych instytucjach, dzięki któremu możemy współdecydować przynajmniej o polityce wschodniej tych instytucji. I to nam się udaje realizować – zapewnia szef MSZ.

Minister komentuje też mgliste szanse na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie. – Naszym zdaniem porozumienie mińskie nie zostanie zrealizowane. Recepty na zakończenie konfliktu szef resortu spraw zagranicznych upatruje w poszerzeniu grupy państw negocjujących rozejm, m.in., o USA i Polskę. – Trzeba poszerzyć format normandzki, bo same potęgi europejskie, jak Francja czy Niemcy nie są w stanie doprowadzić do zmian w konfrontacji z Rosją. (…) Jesteśmy jedynym państwem UE i NATO, które graniczy zarówno z agresorem, jak ofiarą agresji. Każda eskalacja sytuacji będzie na nas wpływała – zauważa szef MSZ.

W trakcie rozmowy poruszono także kwestię stosunków polsko- ukraińskich. Gdyby w przyszłym roku władze w Kijowie postanowiły świętować 75 rocznicę powstania UPA, to – jak ocenia minister Waszczykowski – z tej sytuacji można wybrnąć poprzez wspólne działania wzorowane na doświadczeniach instytutu Yad Vashem czy na pojednaniu polsko-niemieckim. – Ważna jest też edukacja, bo w obu społeczeństwach nie ma świadomości, czym była UPA. Ukraińcy są przekonani, że oni walczyli głównie z Sowietami i trochę z Niemcami. Tragedia wołyńska jest tam prawie w ogóle nieznana – uzupełnia minister. – Musimy odrobić tę lekcję, ale nie da się tego zrobić, jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy UPA. Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne – mówi szef dyplomacji.

Minister Waszczykowski odnosi się w wywiadzie także do budowy rurociągu Nord Stream 2, stwierdzając, że jego budowa nie jest do końca przesądzona. Jednocześnie wyraża przekonanie, że bezpieczeństwo energetyczne w UE to nie jedyny punkt zapalny, dzielący kraje członkowskie. – W sprawach energetycznych widać, że podziały w Unii Europejskiej są różne. Jeżeli dołożymy do tego spór o uchodźców, spór o waluty, bo nawet niektóre kraje strefy euro przeżywają rozterki czy pozostać przy tej walucie, to widać, że trudno dzisiaj mówić o głównym nurcie europejskim, który dotąd wyznaczał kierunki polskiej dyplomacji. Sytuacja międzynarodowa jest trudna – ocenia minister Waszczykowski.  

W kontekście systemu przymusowej relokacji uchodźców szef MSZ zaznacza, że Polska się na nią nie zgadza. –  Nie akceptujemy propozycji, aby w XXI wieku przesiedlać siłą i na masową skalę ludzi w Europie – mówi minister Waszczykowski. Zaznacza, że Polska postuluje w Brukseli inne formy pomocy uchodźcom. – Od miesięcy popieramy koncepcję stworzenia europejskiej straży granicznej, wysyłamy własnych pograniczników do najbardziej zapalnych miejsc. Opowiadamy się też za rozwiązywaniem problemów tam, gdzie one powstają czyli w rejonach konfliktu – mówi minister Waszczykowski.


Źródło: Wprost/MSZ