SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJAKTUALNOŚCI W ROKU 201629.12.2016 Wywiad ministra spraw zagranicznych dla tygodnika „Wprost” RODM Warszawa poleca

Odbyłem w zeszłym roku ponad 70 wizyt zagranicznych i miałem rozmowy z najważniejszymi partnerami, ożywiliśmy Grupę Wyszehradzką i cały region międzymorza, mamy świetne relacje z Wielką Brytanią, a z Niemcami już dawno nie odbywaliśmy tak intensywnych spotkań. NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa – podsumowuje sukcesy polskiej dyplomacji w 2016 roku jej szef, minister Witold Waszczykowski.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.12.2016 Spotkanie koordynatorów i konsultantów RODM RODM Warszawa poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, zorganizowało w listopadzie dwudniowe spotkanie koordynatorów i konsultantów Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej, na którym podsumowano 4 miesiące działalności RODM w 2016 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.12.2016 Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski RODM Warszawa poleca

Grupa 153 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu przybyła 20 grudnia do Polski. Repatrianci zostali zaproszeni do kraju przez premier Beatę Szydło.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.12.2016 Warszawski Dialog na rzecz Demokracji RODM Warszawa poleca

Biorąc pod uwagę naszą spuściznę historyczną musimy być świadomi, że demokracja nie jest dana raz na zawsze; to proces, musimy świadomie go kształtować - powiedział w czwartek 15 grudnia szef MSZ Witold Waszczykowski, otwierając 5. edycję konferencji Warszawski Dialog na rzecz Demokracji.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.12.2016 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza RODM Warszawa poleca

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.12.2016 Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce RODM Warszawa poleca

2 grudnia, w 25 rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przybył na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Warszawy.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.12.2016 Wizyta marszałka Senatu i delegacji na Białorusi RODM Warszawa poleca

Od spotkania z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką rozpoczęła się 5 grudnia 2016 r. dwudniowa wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wraz z delegacją na Białorusi. Politycy rozmawiali o stosunkach bilateralnych, zwłaszcza na płaszczyźnie gospodarczej.

WIĘCEJ INFORMACJI

01.12.2016 Spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Południowej i Federiki Mogherini RODM Warszawa poleca

Z inicjatywy szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego 29 listopada spotkali się w Warszawie przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE – Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, oraz pięciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.11.2016 VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC RODM Warszawa poleca

25 listopada br. w Warszawie rozpoczyna się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie”.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.11.2016 Wywiad Ministra Waszczykowskiego dla "Gazety Polskiej" RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” mówił o bezpieczeństwie Polski, sytuacji na Wschodzie oraz najważniejszych działaniach polskiej dyplomacji w ostatnim roku.

WIĘCEJ INFORMACJI

25.11.2016 Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe RODM Warszawa poleca

W Jerozolimie w dniach 21-22 listopada miały miejsce konsultacje polsko-izraelskie. Premier Beata Szydło spotkała się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.11.2016 Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Berlinie RODM Warszawa poleca

16 listopada wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się z Rodakami podczas specjalnego wieczoru na cześć Polonii i Polaków w Niemczech zorganizowanego przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.11.2016 IX Międzynarodowy Bazar Charytatywny RODM Warszawa poleca

Małżonkowie szefów misji akredytowanych w Polsce, zrzeszeni w Stowarzyszeniu "The Spouses of Heads of Mission" zapraszają na organizowany co roku w warszawskim Hotelu Marriott Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny, który odbędzie się w niedzielę 27 listopada o godzinie 10:00. Wstęp-datek 10 PLN.

WIĘCEJ INFORMACJI

18.11.2016 Współpraca Polski z Nadrenią Północną-Westfalią RODM Warszawa poleca

15 listopada w Dortmundzie odbyła się Konferencja „Nadrenia Północna - Westfalia - Polska 2016: wspólnie dla inwestycji i handlu”. W spotkaniu wzięli udział wiceminister rozwoju Paweł Chorąży i Günther Horzetzky, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Energii, Przemysłu, MŚP i Rzemiosła Nadrenii Północnej Westfalii. Głównym tematem konferencji była prezentacja potencjału gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej Polski i NRW oraz możliwości internacjonalizacji polskich i niemieckich firm.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.11.2016 7. Forum Rozwoju Mazowsza RODM Warszawa poleca

W dniach 16-17 listopada 2016 w Warszawie odbędzie się 7. Forum Rozwoju Mazowsza, które jest najważniejszym w województwie mazowieckim wydarzeniem o charakterze konferencyjnym dotyczącym rozwoju regionu.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.11.2016 Wizyta białoruskiej delegacji RODM Warszawa poleca

28 października 2016 r. odbyło się spotkanie Ambasadora Białorusi w Polsce Aleksandra Averyanova z grupą specjalistów białoruskich, znajdujących się aktualnie w Polsce na zaproszenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach finansowanego przez MSZ programu „Rozwój mikro i małych przedsiębiorstw na terenach wiejskich i w małych miastach”.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.11.2016 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Grecji RODM Warszawa poleca

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął w czwartek 3 listopada wizytę w Atenach, gdzie spotka się z prezydentem Grecji i szefem greckiego MSZ. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji, w Grecji, odkąd władzę objęła tam partia Syriza.

WIĘCEJ INFORMACJI

04.11.2016 Uroczyste otwarcie wystawy „Polacy na Kőbányi” RODM Warszawa poleca

„Ta wystawa to kawałek ważnej historii. Przypomina, że Polacy zawsze dobrze czuli sięna Węgrzech” – podkreślił marszałek Stanisław Karczewski, 3 listopada 2016 r. otwierając w Senacie ekspozycję „Polacy na Kőbányi”. Wystawa poświęcona jest Polakom, którzy w latach 20. i 30. XX w. przybyli na Węgry w celu znalezienia pracy i w Kőbányi, dzielnicy Budapesztu, utworzyli wspólnotę patriotyczną. Wystawę, ustanowionego senacką uchwałą z 19 lutego 2016 r., prezentowaną w ramach obchodów Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, przygotowały Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna w Budapeszcie.

WIĘCEJ INFORMACJI

31.10.2016 Prezydent Senegalu z wizytą w Polsce RODM Warszawa poleca

27 października 2016 r. prezydent Macky Sall złożył wizytę w Senacie. Prezydenta Senegalu przyjął marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o rozszerzeniu współpracy między obu krajami.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2016 W pierwszym dniu Szczytu Ministrów Spraw Zagranicznych UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (szczyt UE-CELAC) szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski wystąpił w debacie plenarnej dotyczacej przyszłości partnerstwa biregionalnego. RODM Warszawa poleca

Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey wziął udział w warszawskiej konferencji na temat przyszłości przemysłu w odniesieniu do światowego szczytu przemysłowego „Global Manufacturing and Industrialisation Summit”, zaplanowanego w 2017 r. w Abu Zhabi.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2016 Konkurencyjność Polski - „Globalne wyzwania dla przemysłu” RODM Warszawa poleca

Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey wziął udział w warszawskiej konferencji na temat przyszłości przemysłu w odniesieniu do światowego szczytu przemysłowego „Global Manufacturing and Industrialisation Summit”, zaplanowanego w 2017 r. w Abu Zhabi.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2016 Wspólny głos Grupy Wyszehradzkiej RODM Warszawa poleca

27 października 2016 r., pierwszy raz w historii tegorocznych dyskusji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku dotyczących Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, głównego organu sądowego Narodów Zjednoczonych, miało miejsce wspólne wystąpienie państw Grupy Wyszehradzkiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2016 Rozmowy polsko-senegalskie RODM Warszawa poleca

Joanna Wronecka Podsekretarz Stanu w MSZ spotkała się we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Republiki Senegalu Mankeurem Ndiaye. Tematem rozmów były stosunki bilateralne, sytuacja bezpieczeństwa w regionach obu państw, a także rozpoczynająca się wizyta prezydenta Senegalu Macky Salla w Polsce.

WIĘCEJ INFORMACJI

28.10.2016 Otwarcie Dnia Polskiego podczas konferencji Wolves Summit RODM Warszawa poleca

To już czwarta edycja tego wydarzenia łączącego startupy, inwestorów, menedżerów i przedstawicieli świata nauki z ponad 50 różnych krajów.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2016 Wiceminister Kościński z wizytą w Republice Korei RODM Warszawa poleca

W dniach 17-20.10.2016r. wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński przebywał z wizytą w Seulu. Wiceszef resortu przewodniczył misji gospodarczej grupy przedsiębiorców - sektora IT/ICT, nowoczesnych technologii , branży kosmetycznej, chemicznej, przemysłu spożywczego, technologii odnawialnych. Odbyły się spotkania Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego, B2B z firmami koreańskimi oraz seminarium na temat prowadzenia działalności i inwestowania w Korei.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2016 Dalsza współpraca Polski z Białorusią RODM Warszawa poleca

Głównym tematem spotkańnia wicepremiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Republiki Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym było pogłębianie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej Polski z Białorusią. Szef resortu rozwoju i finansów uczestniczył z delegacją polskiego rządu, w IV posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej. Wicepremier Mateusz Morawiecki otworzył również XX Forum Ekonomiczne Dobrosąsiedztwo.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2016 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Republice Dominikańskiej RODM Warszawa poleca

– Państwo polskie przywiązuje szczególną wagę do współpracy z Polonią. Sprawy Polonii i Polaków za granicą mają fundamentalne znaczenie i są priorytetem dla obecnego rządu RP, a nasi Rodacy mieszkający w najdalszych zakątkach świata – zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie – są bardzo ważnym partnerem w działaniach rządu – oświadczył w rozmowach z Polonią i Polakmi szef polskiej dyplomacji podczas spotkania w pierwszym dniu pobytu w Santo Domingo w Republice Dominikańskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.10.2016 Konsultacje polityczne na Białorusi RODM Warszawa poleca

Marek Ziółkowski Podsekretarz stanu w MSZ odbył rozmowy konsultacyjne o charakterze politycznym z przedstawicielami białoruskiego MSZ. Rozmowy odbyły w związku z wizytą delegacji Rządu RP w Mińsku.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.10.2016 Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Watykanie RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji wziął udział w Narodowej Pielgrzymce Polaków do Watykanu „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, będącej dziękczynieniem za Rok Miłosierdzia, wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży oraz za 1050. rocznicę Chrztu Polski.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.10.2016 FESTIWAL FILMÓW UKRAIŃSKICH w Warszawie pod Patronatem Honorowym Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej RODM Warszawa poleca

UKRAINA! Festiwal Filmów Ukraińskich to pierwsze tego typu wydarzenie w Warszawie. Oprócz pokazów najważniejszych filmów z Ukrainy ostatnich lat, w programie przewidziane są również spotkania z gośćmi, konkurs na najlepszy film festiwalu oraz warsztaty kulinarne prowadzone przez Kuchnię Konfliktu. Wszystkie projekcje odbędą się w Kinie Iluzjon w Warszawie. Jest to wyjątkowa okazja do spotkania się z ukraińską kulturą oraz bliższe poznanie naszego sąsiada.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.10.2016 Polsko-norweska współpraca gospodarcza RODM Warszawa poleca

Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister rozwoju Paweł Chorąży spotkali się z Elisabeth Aspaker, ministrem ds. UE i EOG Norwegii w sprawie polsko-norweskiej współpracy.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.10.2016 Wiceminister Jan Dziedziczak na spotkaniu z delegacją Kongresu Polaków w Republice Czeskiej RODM Warszawa poleca

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak przyjął 19 października 2016 r. reprezentację Kongresu Polaków w Republice Czeskiej: prezesa Mariusza Wałacha oraz wiceprezesów Józefa Szymeczka i Tomasza Pustówkę.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Minister Waszczykowski w rozmowie z dziennikiem Joongang Ilbo RODM Warszawa poleca

O wizycie ministra Witolda Waszczykowskiego w Republice Korei informuje południowokoreański dziennik Joongang Ilbo.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Eksperci z Ukrainy w Polsce RODM Warszawa poleca

W dniach 9-13 października w ramach wizyty studyjnej Polskę odwiedziło 11 ukraińskich ekspertów oświatowych. Przyjazd grupy to realizacja projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wsparcie reform systemu oświaty na Ukrainie cz. 2”.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Szef Gabinetu Prezydenta RP na spotkaniu z Polonią w Wielkiej Brytanii RODM Warszawa poleca

Minister Adam Kwiatkowski zakończył w niedzielę 16 października trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. W trakcie wizyty minister miał okazję spotkać się z przedstawicielami szkół polonijnych, a także wziąć udział w konferencji historycznej o wkładzie Polaków w złamanie Enigmy.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Delegacja belgijskiego MSZ na spotkaniu z Podsekretarzem Stanu Markiem Ziółkowskim RODM Warszawa poleca

Wiceminister Marek Ziółkowski spotkał się 17 października z przebywającymi w Warszawie przedstawicielami MSZ Belgii, dyrektor generalną Anick Van Calster, która jest odpowiedzialna za stosunki międzynarodowe i dyplomację ekonomiczną oraz z dyrektorem ds. Europy Zachodniej i Centralnej Jeanem-François Delahautem.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Polska i Korea Południowa podpisały dokument o współpracy RODM Warszawa poleca

Szef MSZ Witold Waszczykowski oraz pierwszy wiceminister, p.o. ministra spraw zagranicznych Republiki Korei Lim Sung Nam podpisali 18 września w Seulu Plan Działania na lata 2017-2020. Dokument określa harmonogram wspólnych działań Polski i Korei Południowej.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 Polska – Węgry 1956. Konteksty i pamięć RODM Warszawa poleca

– Powstanie 1956 roku stało się okazją do kolejnego potwierdzenia prawdziwości ludowej mądrości: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – powiedział na spotkaniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Społeczeństwo polskie w tamtym czasie niezwłocznie zareagowało na węgierski zryw niepodległościowy. 

WIĘCEJ INFORMACJI

19.10.2016 O podmiotowości Europy Środkowo-Wschodniej RODM Warszawa poleca

- Nie ma innej możliwości lepszego ułożenia stosunków politycznych, społecznych czy kulturalnych jak poprzez współpracę w Unii Europejskiej – tak wypowiadał się marszałek Sejmu Marek Kuchciński w swoim wystąpieniu na konferencji "Europa Środkowo-Wschodnia - pole czy podmiot polityki europejskiej?". Konferencja odbyła się 15-16 października w Przemyślu.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.10.2016 Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z nowo mianowanym ambasadorem Turcji RODM Warszawa poleca

Tematy rozmów szefa polskiej dyplomacji z nowo mianowanym ambasadorem Turcji w Polsce dotyczyły rozwoju stosunków bilateralnych, sytuacji w Turcji po nieudanym zamachu stanu, współpracy w ramach NATO oraz implementacji porozumienia ws. migracji.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.10.2016 Polsko-tajskie konsultacje polityczne RODM Warszawa poleca

Z zadowoleniem przyjęłam gotowość aktywizacji dialogu politycznego pomiędzy naszymi krajami na wysokim szczeblu - podkreśliła podczas spotkania w Bangkoku wiceminister Joanna Wronecka.

WIĘCEJ INFORMACJI

17.10.2016 Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Korei Południowej RODM Warszawa poleca

Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się dzisiaj do Korei Południowej, gdzie spotka się z premierem tego kraju, a także będzie rozmawiał o polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Szef polskiej dyplomacji będzie prowadził rozmowy z premierem Republiki Korei Hwang Kio Ahn, a także pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych oraz ministrem zjednoczenia. Przelot całej polskiej delegacji zainauguruje bezpośrednie i regularne połączenie PLL LOT Warszawa-Seul.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.10.2016 Minister Witold Waszczykowski przyjął nowego ambasadora Francji w Polsce RODM Warszawa poleca

Tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji oraz ambasadora Francji była współpraca bilateralna obu krajów, również w kontekście przygotowań do polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.10.2016 Minister Witold Waszczykowski rozmawiał z szefem francuskiego MSZ RODM Warszawa poleca

Bieżąca współpraca dwustronna oraz zakończony przetarg na wielozadaniowy śmigłowiec dla polskiej armii były tematami wtorkowej rozmowy telefonicznej szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i szefa francuskiego MSZ Jeana-Marka Ayraulta. Rozmowa odbyła się we wtorek wieczorem.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.10.2016 Szefowie MSZ Polski i Białorusi o poprawie relacji pomiędzy krajami RODM Warszawa poleca

Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią.W ostatnich miesiącach wiele pracy wkładamy w to, aby zbliżyć się w relacjach polsko-białoruskich - Będziemy pracować, aby kontynuować ten proces - zadeklarowali w poniedziałek szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Białorusi Uładzimir Makiej.

WIĘCEJ INFORMACJI

12.10.2016 Wiceminister Joanna Wronecka z wizytą na Filipinach RODM Warszawa poleca

Wizyta wiceminister MSZ Joanny Wroneckiej w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczęła się od konsultacji politycznych w Republice Filipin. Rozmowy dotyczyły relacji dwustronnych, a największą uwagę poświęcono współpracy gospodarczej. Program wizyty obejmował spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Perfecto Yasayem, dwustronne konsultacje polityczne z podsekretarzem stanu Enrique Manalo oraz otwarcie polsko-filipińskiego seminarium biznesowego.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2016 Spotkanie wiceministra Jana Dziedziczaka z ambasador Izraela Anną Azari RODM Warszawa poleca

Wiceminister Jan Dziedziczak przyjął ambasador Izraela Annę Azari. W trakcie spotkania omówiona została polityka państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą, w tym szczególnie zagadnienia szkolnictwa.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2016 Spotkanie wiceministra Jana Dziedziczaka z ambasadorem Islandii Martinem Eyjólfssonem RODM Warszawa poleca

Sekretarz Stanu Jan Dziedziczak przyjął 6 września nowego ambasadora Republiki Islandii w Polsce Martina Eyjólfssona.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2016 Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Kazachstanu RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski przyjął 7 października ambasadora Republiki Kazachstanu Ałtaja Abibułłajewa.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2016 Od niedzieli trwa wizyta ministra Uładzimira Makieja w Polsce RODM Warszawa poleca

Od 10 października w Polsce została zaplanowana wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. Wizyta odbywa się na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

10.10.2016 Minister Witold Waszczykowski spotkał się z ambasadorem Afganistanu RODM Warszawa poleca

Chciałbym serdecznie podziękować Polsce za wsparcie, którego udzieliła Afganistanowi podczas Konferencji Brukselskiej – takie słowa wypowiedział ambasador Islamskiej Republiki Afganistanu Abdul Hai Haider na spotkaniu z ministrem Witoldem Waszczykowskim 7 października w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI

05.10.2016 Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w Republice Serbii RODM Warszawa poleca

Na spotkaniu Ministra Witolda Waszczykowskiego z premierem Serbii Aleksandrem Vučiciem oraz ministrem spraw zagranicznych Ivicą Dačiciem zostały poruszone tematy relacji dwustronnych, współpracy gospodarczej, kwestie bezpieczeństwa i migracji oraz polskie wsparcie dla Serbii na jej drodze do przystąpienia do UE.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2016 "Wartościowy przywódca" - Warsztaty realizowane w ramach projektu "Twarze dialogu – ks. Jan Zieja" RODM Warszawa poleca

W październiku br. Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowuje Jubileusz ks. Jana Ziei zatytułowany „Twarze dialogu – ks. Jan Zieja”. W związku z tym zaplanowany jest szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturowym i popularno-naukowym, m.in. koncert jubileuszowy, wystawa oraz mapping na Kościele Sióstr Wizytek.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2016 „Young Europeans Award” - Uczniowie z Jerzykowa wśród laureatów nagrody RODM Warszawa poleca

Projekt „Kolorowa twarz Europy” zdobył nagrodę „Young Europeans Award”. Patronat nad projektem objęli ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2016 Konferencja „Edukacja dziecka cudzoziemskiego” RODM Warszawa poleca

W dniach 6 i 7 października 2016 r. w Warszawie w Gimnazjum Nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Bytnara ps. „Rudy”, Al. Wojska Polskiego 1 A, odbędzie się konferencja „Edukacja dziecka cudzoziemskiego” organizowana przez Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce.

WIĘCEJ INFORMACJI

30.09.2016 "Działaj skutecznie, połącz siły" RODM Warszawa poleca

6 października 2016 r. w Warszawie odbędzie się seminarium „Działaj skutecznie, połącz siły” organizowane przez Punkt Kontaktowy „Europa dla obywateli”.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.09.2016 Współpraca polsko-chińska RODM Warszawa poleca

26 września wicemarszałek Czelej rozmawiał o współpracy polsko-chińskiej z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wang Jiaruim. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.09.2016 Zmiany ustawy o repatriacji wśród Polaków w Kazachstanie - konsultacje projektu ustawy RODM Warszawa poleca

W dniach 22-26 września 2016 roku Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów konsultuje w Kazachstanie projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji i zmianie niektórych innych ustaw. Konsultacje projektu ustawy prowadzone są z potomkami Polaków zesłanych przez władze byłego ZSRR do Kazachstanu. Obecnie w Kazachstanie żyje około 34 tysięcy Polaków.

WIĘCEJ INFORMACJI

26.09.2016 Minister Waszczykowski z wizytą w Kanadzie RODM Warszawa poleca

Minister Witold Waszczykowski odbył wizytę w Kanadzie, na której poruszył temat rozwoju relacji handlowych oraz polityki bezpieczeństwa z kanadyjskimi władzami i biznesmenami. Była również okazja do spotkania przedstawicieli Polonii.

WIĘCEJ INFORMACJI

23.09.2016 Wiceminister Marek Ziółkowski z wizytą na Wschodnim Kongresie Gospodarczym RODM Warszawa poleca

Wiceminister Marek Ziółkowski wziął udział w sesji plenarnej „Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód” inaugurującej Wschodni Kongres Gospodarczy.

WIĘCEJ INFORMACJI

22.09.2016 Malezyjski Senat w Warszawie RODM Warszawa poleca

Wiceminister Marek Ziółkowski spotkał się we wtorek z przewodniczącym Senatu Malezji Dato' Sri S.A. Vigneswaran oraz z delegacją malezyjskich senatorów. Rozmowy dotyczyły przeglądu relacji dwustronnych, a także możliwości rozwoju współpracy z państwami Stowarzyszenia Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

WIĘCEJ INFORMACJI

22.09.2016 Wizyta Ministra Waszczykowskiego w Nowym Jorku RODM Warszawa poleca

W Nowym Jorku w środę minister Waszczykowski wziął udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, a także w serii spotkań dwustronnych z ministrami spraw zagranicznych. Minister Waszczykowski miał okazję spotkać się z ministrami z San Marino, Monako, Mozambiku,Tanzanii, premierem i ministrem Kosowa.

WIĘCEJ INFORMACJI

21.09.2016 12. FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR RODM Warszawa poleca

Festiwal Skrzyżowanie Kultur został zainicjowany przez władze Warszawy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę. Jest to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy.

WIĘCEJ INFORMACJI

20.09.2016 Marszałek Senatu z wizytą w USA RODM Warszawa poleca

"Chciałbym, aby lekarze, którzy w Stanach Zjednoczonych odnoszą sukcesy, dzielili się nimi w Polsce, ale mogę też powiedzieć, że lekarze, którzy odnoszą sukces w Polsce, mogą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z lekarzami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych" – tymi słowami Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników obchodów 70. rocznicy powstania Związku Lekarzy Polskich w Chicago - "Kiedyś przyjeżdżaliśmy do USA uczyć się, bo tu nauka rozwija się, a medycyna w sposób szczególny, ale teraz w Polsce także mamy wielkie osiągnięcia i razem dzielmy się doświadczeniami i wiedzą".

WIĘCEJ INFORMACJI

20.09.2016 Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej oraz Radzie ds. Zagranicznych UE w Nowym Jorku RODM Warszawa poleca

Głównymi tematami Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC) w Nowym Jorku był kryzys migracyjny oraz sytuacja w Turcji i Syrii. W spotkaniu wziął również udział Minister Witold Waszczykowski.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.09.2016 Dzień Azji i Pacyfiku RODM Warszawa poleca

Sejm RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zapraszają na Dzień Azji i Pacyfiku 5 października 2016 r. godz. 9:30-15:30 (Sejm RP Sala Kolumnowa, bud.C-D)

WIĘCEJ INFORMACJI

19.09.2016 Inauguracja kampanii członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa RODM Warszawa poleca

Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurowali w Pałacu Prezydenckim w ubiegły piątek kampanię na rzecz promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.09.2016 Wizyta Pary Prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych RODM Warszawa poleca

W dniach 18 - 22 września 2016 roku (niedziela - czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas wizyty weźmie udział w Debacie Generalnej 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

WIĘCEJ INFORMACJI

19.09.2016 Wystartowała 10. edycja konkursu Juvenes Translatores RODM Warszawa poleca

Komisja Europejska organizuje konkurs na najlepszych młodych tłumaczy Unii Europejskiej. Zgłoszenia osób zainteresowanych będą przyjmowane do 20 października.

WIĘCEJ INFORMACJI

16.09.2016 Litwa i Polska - bezpieczeństwo i obrona wolności RODM Warszawa poleca

Minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius w liście do ministra Witolda Waszczykowskiego, upamiętniając 25-lecie litewsko-polskich stosunków dyplomatycznych napisał, że nasze kraje mają wspólny interes w pielęgnowaniu i ciągłym udoskonalaniu współpracy państw.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.09.2016 Rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego w Kijowie na temat 25-letniego dorobku polsko-ukraińskiego i przyszłości współpracy z Ukrainą RODM Warszawa poleca

Nasza współpraca jest wielopłaszczyznowa: od rozbudowanych relacji politycznych, ekonomicznych, wojskowych – aż po relacje międzyludzkie, między naszymi społeczeństwami – powiedział po rozmowach z szefem dyplomacji ukraińskiej w Kijowie minister Witold Waszczykowski.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.09.2016 Wizyta Marszałka Karczewskiego z delegacją w Budapeszcie RODM Warszawa poleca

Marszałek Senatu wraz z delegacją złożył dwudniową wizytę na Węgrzech. W podróży towarzyszyli senatorowie: Dorota Czudowska, Robert Gaweł, Adam Gawęda, Władysław Komarnicki, Waldemar Sługocki.

WIĘCEJ INFORMACJI

15.09.2016 Nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną w MSZ RODM Warszawa poleca

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza nabór do pracy w MSZ w trybie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

WIĘCEJ INFORMACJI

14.09.2016 Otwarte drzwi dla Ukrainy RODM Warszawa poleca

Niezależnie od tego, czy mniej lub bardziej precyzyjnie definiowaliśmy nasze cele i czy je w pełni osiągaliśmy, Warszawa i Kijów konsekwentnie rozbudowywały strukturę więzi bilateralnych, tworząc z każdym rokiem coraz twardszy grunt dla stabilnego partnerstwa – podkreśla minister Witold Waszczykowski w artykule opublikowanym w „Rzeczpospolitej”.

WIĘCEJ INFORMACJI