SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.12.2017 Szwedzkie tradycje w Warszawie Działania RODM Warszawa

16 grudnia w Domu Polonii w Warszawie, w ramach seminarium "Rola środowisk Polskich i Polonijnych w budowaniu demokracji i dialogu w krajach ich zamieszkania", odbyło się spotkanie dotyczące promocji kultury polskiej w Szwecji oraz szwedzkiej w Polsce.

Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji Teresa Sygnarek oraz Prezydent Honorowy Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat podzielili się dobrymi praktykami, a także pomysłami na nadchodzące lata.

Prezes Sygnarek zwróciła uwagę, że środowiska polonijne pełnią niejako dwie funkcje: ambasadorów Polski w krajach zamieszkania oraz ambasadorów krajów zamieszkania w Polsce. Promocja polskich tradycji w innych państwach powinna opierać się na zasadzie wzajemności.


obchody Dnia Świętej Łucji

Spotkanie zwieńczyły wspólne obchody Dnia Świętej Łucji zorganizowane przez Towarzystwo Polsko – Szwedzkie, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Swoją obecnością wydarzenie zaszczyciła zastępca ambasadora Królestwa Szwecji p. Karin Anderman.

Obchody szwedzkiego święta rozpoczął koncert harfistek oraz Chóru Amici Canentes pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej. Gościnnie wystąpiła również konsultantka RODM – Warszawa Maria Jęda, która wykonała utwór "Sankta Lucia här framför oss står" w aranżacji i przy akompaniamencie Michała Piekarskiego. Kulminacją wydarzenia było wejście orszaku św. Łucji, w którym wzięli udział studenci Filologii Szwedzkiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Po zakończonych występach można było skosztować tradycyjnych szwedzkich przekąsek oraz napojów. Polsko-szwedzkie obchody Dnia Świętej Łucji transmitowała TVP Polonia.Dzień Świętej Łucji – święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami.

Kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch. Do Szwecji przybył z Niemiec. Święta Łucja, która nie chcąc porzucić swojej wiary, pozbawiła się oczu, stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku. 13 grudnia wyznaczał też początek adwentu, w związku z którym jeszcze przed nastaniem świtu zasiadano po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia za suto zastawionym stołem. "Świętą Łucją" w rodzinie zostawała najstarsza córka, ubrana na biało, w wianku z zapalonymi świecami, budziła rodziców, śpiewając tradycyjną włoską piosenkę "Santa Lucia", podając kawę, czerwone grzane wino (glögg) i pszenne, specjalne na tę okazję przygotowywane, ciastka z rodzynkami i szafranem zwane lussekatter.

Tradycja w Polsce W dzień świętej Łucji zwyczajowo rozpoczynano przygotowania do świąt. Według wierzeń ludowych, nieprzestrzeganie tego terminu mogłoby wywołać niezgodę w rodzinie. Tradycje te szczególnie silne były u górali podhalańskich. Uważali oni, że od Łucji na wschodzie przestaje ubywać dnia (a tylko na zachodzie skraca się on jeszcze do 21 grudnia), zatem dzień świętej Łucji był porą graniczną, sprzyjającą czarom i mocom nieczystym. Dlatego okadzano tego dnia dom i obejście, pieczono placki z zielem, które podawano zwierzętom, aby czarownice i guślarze podczas długiej nocy nie mogli wyrządzać szkód. Z tradycją egzorcyzmów tej nocy wiąże się utwór Opowieść zimowa zespołu Armia. Z 13 grudnia związany był też zwyczaj przepowiadania pogody na cały następny rok. Każdy z dwunastu dni, jakie pozostały do świąt, przynosił pogodę dla kolejnych miesięcy nadchodzącego roku.
W roku liturgicznym Kościoła katolickiego dzień św. Łucji ma rangę wspomnienia obowiązkowego. Kolekta na ten dzień zawiera frazę: "Wszechmogący Boże, ożyw w nas gorliwość za wstawiennictwem świętej Łucji, dziewicy i męczennicy, abyśmy za jej przykładem postępowali na ziemi jak dzieci światłości, a w niebie oglądali jej chwałę"