SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.01.2017 Szczyt gospodarczo-kulturalny w Indiach Inicjatywy międzynarodowe

10 stycznia oficjalną wizytę w Indiach rozpoczęła delegacja Samorządu Województwa Mazowieckiego pod przewodnictwem marszałka Adama Struzika.

Wizyta związana jest z udziałem polskiej delegacji rządowej z wicepremierem Piotrem Glińskim na czele, na szczycie gospodarczo-kulturalnym Vibrant Gujarat Global Summit 2017, odbywającym się w Ahmadabad w stanie Gudżarat. Przedstawicielom rządu towarzyszy grupa polskich przedsiębiorców (również z Mazowsza) oraz samorządowcy z województwa podkarpackiego.

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w spotkaniu z premierem Republiki Indii, Narendrą Modim oraz w rozmowach z premierem stanu Gudżarat Vijayem Rupanim. Dyskusja dotyczyła możliwości rozwoju międzyregionalnej współpracy gospodarczej. Rynek stanu Gudżarat daje ogromne możliwości eksportu żywności, w tym żywności przetworzonej. Istnieje również perspektywa podjęcia współpracy w innych dziedzinach, w tym w obszarze odnawialnych źródeł energii. Ogromną rolę w tym obszarze mogłyby odegrać zlokalizowane na Mazowszu pracownie i placówki naukowo-badawcze, takie jak np. Centrum Badawcze PAN KEZO i Instytut Maszyn Przepływowych w Jabłonnie.

Marszałek Adam Struzik podpisał porozumienie między województwem mazowieckim a stanem Gudżarat. Umowa daje podstawy do nawiązania współpracy międzyregionalnej w obszarze gospodarki, przede wszystkim w branżach rolno-spożywczej i energii odnawialnej, a także w dziedzinie edukacji. Ma stworzyć przyjazne warunki do rozwoju dwustronnych kontaktów przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, uniwersytetów oraz agend turystycznych regionu Mazowsza i stanu Gudżarat.​

Źródło:
http://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,5685,nowe-mozliwosci-wspolpracy-gospodarczej.html