SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

17.05.2017 XIX Piknik Europejski w Płocku Inicjatywy międzynarodowe

W dniu 13.05.2017 w Płocku odbył się XIX Piknik Europejski. Z tej okazji do Płocka przyjechali przedstawiciele dziesięciu miast partnerskich: Możejek (Litwa), Żytomierza (Ukraina), Rustawi (Gruzja), Loznicy (Serbia), Darmstadt (Niemcy), Nowopołocka (Białoruś), Bielc (Mołdawia), Mytyszczi (Rosja), Auxerre (Francja), Fort Wayne (USA).

W ratuszu przyjęli ich prezydent Andrzej Nowakowski, jego zastępca Roman Siemiątkowski oraz sekretarz miasta Krzysztof Krakowski.

Rozmowy były okazją do podsumowania wspólnych działań z ostatnich dwunastu miesięcy. Współpraca najczęściej obejmuje edukację, kulturę i sport. Płoccy pływacy kolejny raz brali udział w zawodach w Mytyszczi, a ich rosyjscy koledzy przyjechali do Płocka na Memoriał C. Piórkowskiego. Do Płocka na turniej piłki nożnej przyjechała drużyna z Możejek.

Owocna jest także współpraca Płocka z miastami partnerskimi w dziedzinie kultury. Na jubileusz 70-lecia „Dzieci Płocka” przyjechał zespół Komariki z Nowopołocka. Tam też były wystawiane prace artystyczne płockich dzieci. Jak co roku uczniowie szkoły muzycznej pojechali do Darmstadt na Europejską Orkiestrę Młodzieżową.

Dalej rozwija się wymiana uczniowska między Jagiellonką i Małachowianką a szkołami z Fort Wayne, Auxerre, Mytyszczi. Kolejne miasta partnerskie – Rustawi i Bielce – myślą poważnie o nawiązaniu współpracy z płockimi szkołami, o czym rozmawiały w trakcie spotkań.

Źródło: www.plock.eu.