SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.10.2017 Wspólne innowacje Mazowsza i Nevady Inicjatywy międzynarodowe

Marszałek Wiesław Raboszuk rozmawiał z gubernatorem amerykańskiego stanu Nevada Brianem Sandovalem w sprawie rozwinięcia współpracy gospodarczej. To duża szansa dla młodych naukowców i przedsiębiorców.

Przedstawiciele władz Nevady przyjechali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego prosto ze spotkania w Szkole Głównej Handlowej.

– Współpraca ze stanem Nevada wpisuje się w strategię rozwoju gospodarczego naszego województwa. Podczas organizowanego przez samorząd i Szkołę Główną Handlową w Warszawie "Dnia Nevady w SGH" nasi przedsiębiorcy mieli możliwość zapoznania się z ofertą stanu oraz mogli nawiązać biznesowe kontakty z amerykańskimi przedsiębiorcami. Głęboko wierzę, że przyczynią się one do jeszcze lepszej współpracy pomiędzy naszymi regionami – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Polacy pojadą do Las Vegas

Podczas spotkania gubernator przedstawił marszałkowi ofertę skierowaną do przedsiębiorców, m.in. udział w targach, w tym w cieszącej się dużą popularnością wystawie CES, która w 2017 r. zgromadziła 4 tys. wystawców z branży nowoczesnych technologii i 170 tys. uczestników.

– Chcemy zerwać z obrazem Nevady, która kojarzyła się z kasynami. Przeprowadza się do nas największy producent samochodów elektrycznych Tesla Inc. Teren na swoje kampusy wykupiły firmy Google i Apple. Stawiamy na nowe technologie i rozwój wyższych uczelni – przekonywał gubernator Brian Sandoval, który podkreślił, że w ciągu ostatnich 7 lat w stanie Nevada przybyło 225 tys. nowych miejsc pracy.

Samorząd Województwa Mazowieckiego wyraził zainteresowanie tą inicjatywą i zobowiązał się do jej promocji wśród mazowieckich przedsiębiorców. Dodatkowo – jak podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk – udział w międzynarodowych targach i wizytach umożliwiających przedsiębiorcom wejście na globalny rynek może być współfinansowany ze środków europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa.


Docenią laureatów "Innowatora Mazowsza"

Jednym z poruszanych tematów był także organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, już od siedmiu lat, konkurs "Innowator Mazowsza" skierowany do młodych innowacyjnych firm i naukowców. – Myślę, że wizyta w Nevadzie tak kreatywnych osób z Mazowsza, mogłaby przynieść wielkie korzyści dla obu stron – podkreślił marszałek Raboszuk.

Rozmawiano o możliwości udziału polskich przedsiębiorców, w tym laureatów konkursu, w szkoleniach i warsztatach podnoszących wiedzę biznesową właśnie na terenie stanu Nevada. Służyć ma temu tworzona przez Biuro Gubernatora ds. Rozwoju Gospodarczego (Governor's Office of Economic Development – GOED) platforma współpracy NAB "Nevada Acceleration Bridge".

Źródło: https://www.mazovia.pl