SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

12.01.2017 Bezpieczna Polska – uroczystość powitania wojsk amerykańskich RODM Warszawa zaprasza

Pokaz sprzętu wojskowego, występ Dariusza ,,Maleo” Malejonka, koncert orkiestry wojskowej oraz grochówka – to niektóre atrakcje sobotniej uroczystości związanej z przyjazdem wojsk amerykańskich do Polski. Uroczystość rozpocznie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie o godzinie 12.00. A organizuje ją Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa. Podobne uroczystości odbędą się także w 15 miastach Polski, które patronatem honorowym objął Minister Obrony Narodowej.

W Warszawie uroczystość zainaugurują Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Sławomir Frątczak, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego o godzinie 12.00. W trakcie uroczystości przewidziano m.in. pokaz sprzętu wojskowego, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, występ Dariusza ,,Maleo” Malejonka oraz pokaz Musztry Paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. O godzinie 14.00 rozpocznie się transmisja TVP z uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Żaganiu. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego ,,Meditrans” zaprezentuje zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Finałowym koncertem będzie występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, który zakończy całą imprezę o godzinie 17.00.

W głównych uroczystościach powitania amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które odbędą się w Żaganiu o godzinie 14.00 wezmą m.in. udział Premier RP Beata Szydło, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz Ambasador USA w Polsce Paul Jones.

Przyjazd wojsk amerykańskich do Polski jest wynikiem decyzji, która zapadła w trakcie Szczytu NATO w Warszawie. Celem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także zwiększenie potencjału obronnego Polski. Pierwsi żołnierze Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team) pojawili się w Polsce 6 stycznia br. Grupa Bojowa dysponuje m.in. czołgami, wozami bojowymi Bradley i wielozadaniowymi samochodami Humvee. Pobyt amerykańskich wojsk w Polsce będzie miał charakter ciągły i rotacyjny (w 9-miesięcznym cyklu). Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Forcie Carson w stanie Colorado w USA. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy do ABCT dołączy amerykańska Brygada Lotnictwa Bojowego. Od kwietnia w Polsce będzie stacjonowała wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO. 

Źródło:
https://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/33492,Bezpieczna-Polska-uroczystosc-powitania-wojsk-amerykanskich.html