SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

10.11.2017 Wernisaż wystawy i albumu o Artystach Andersa Zaproszenia RODM Warszawa

Zapraszamy studentów, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych na wernisaż wystawy i albumu autorstwa Jana Wiktora Sienkiewicza o Artystach Andersa – polskich malarzach i rzeźbiarzach, którzy wraz z Armią Andersa wyszli z "nieludzkiej ziemi" sowieckiej Rosji i przebywszy cały szlak bojowy, po zakończeniu działań wojennych, zostali wysłani, przez generała, do szkół artystycznych we Włoszech.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, a szczególnie w okresie terroru stalinowskiego, funkcjonowała w Polsce Ludowej oficjalna doktryna "nakazująca" – by polscy artyści emigracyjni, szczególnie ci, którzy z generałem Władysławem Andersem osiedlili się na Wyspach Brytyjskich, zniknęli z polskiej historii i dziejów kultury artystycznej bez śladu i utonęli w mrokach niepamięci. Celem naszych działań jest przywrócenie ich polskiej kulturze.

Zapraszamy do Klubu Hybrydy w Warszawie przy ul. Złota 7 na godzinę 13.30 w środę 15 listopada 2017 roku. W programie wernisażu m.in. spotkanie z minister Anną Marią Anders, córką generała Władysława Andersa, premiera filmu dokumentalnego o Artystach Andersa, otwarcie wystawy, prezentacja albumu, którego egzemplarz każdy z uczestników otrzyma dla siebie.

Uprzejmie prosimy o wysłanie potwierdzenie przybycia do poniedziałku 13 listopada na adres: rodm@rodm-warszawa.pl.

Serdecznie zapraszamy,


Fundacja "Wspólnota Andersa" oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie