SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.01.2017 Minister Witold Waszczykowski w radiowej Trójce RODM Warszawa poleca

O relacjach z Niemcami, perspektywach „twardego Brexitu” i przyszłej administracji prezydenta USA Donalda Trumpa mówił minister Witold Waszczykowski w Salonie Politycznym Trójki.

W rozmowie z Beatą Michniewicz szef MSZ odniósł się do planowanej wizyty kanclerze Niemiec Angeli Merkel w Polsce i kontaktów z naszym zachodnim sąsiadem. – Można wymieniać w nieskończoność dlaczego jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Gdy spojrzy się na współpracę gospodarczą, to żyjemy w symbiozie – stwierdził.

Minister zapowiedział, że podczas zbliżającej się wizyty w Polsce kanclerz Merkel omówionych zostanie wiele kwestii dwustronnych: – To wizyta bilateralna, ale również są kwestie europejskie, które zakładamy, że kanclerz Merkel może zechcieć poruszyć. Trzeba będzie wymienić się opiniami na temat kryzysu migracyjnego, klimatycznego, w kwestiach obronnych – mówił minister. – Sytuacja w Europie jest dynamiczna, my również przygotowujemy własne spojrzenie na Unię Europejską, na jej reformy – dodał.

Minister odniósł się także w trakcie wywiadu do perspektywy „twardego Brexitu”, który według doniesień mediów ma być celem brytyjskich władz. Szef MSZ przypomniał, że rozmawiał niedawno na ten temat z brytyjskim ambasadorem w Brukseli. – Dla Wielkiej Brytanii w tej chwili czerwoną linią jest zatrzymanie migracji i odzyskanie kontroli nad granicami – powiedział. Wyraził przy tym nadzieję, że dla tych Polaków, którzy żyją już w Wielkiej Brytanii taki Brexit nie oznaczałby nic złego. – Natomiast dla tych, którzy będą chcieli w przyszłości żyć na Wyspach, będzie to oznaczało przejście przez procedurę migracyjną – wyjaśnił.

Mimo ostatnich wypowiedzi prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który określił NATO jako „przestarzałe”, zdaniem ministra nie ma oznak, żeby nowa amerykańska administracja znacząco zmieniła politykę USA w stosunku do Europy i Polski.
 

Źródło: Polskie Radio Program Trzeci/ MSZ