SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.01.2017 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos RODM Warszawa poleca

Tegoroczne 47. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 17-20 stycznia. Po raz pierwszy Forum odwiedzi w tym roku prezydent Chin Xi Jinping. Nie będzie natomiast żadnego reprezentanta nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W sumie w Davos spodziewanych jest ok. 3 tys. liderów politycznych i gospodarczych. Udział potwierdzili m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, odchodzący wiceprezydent USA Joe Biden, również odchodzący amerykański sekretarz stanu John Kerry, nowy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent RPA Jacob Zuma. Hasłem tegorocznej edycji forum jest "odpowiedzialne przywództwo".

Polskę reprezentuje w Davos wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Najważniejszymi tematami Forum są: czwarta rewolucja przemysłowa, odpowiedzialne przywództwo polityczne, rozwój nowych technologii i ich wpływ na globalną gospodarkę, przyszłość systemu finansowego.

W czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski weźmie udział w dyskusji m.in. z szefową dyplomacji UE Federiką Mogherini oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Wśród tematów panelu znajdą się perspektywy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE w kontekście nowych zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa i zmieniającej się sytuacji zarówno w samej Europie, jak i w jej sąsiedztwie oraz kryzys migracyjny.


Źródło: MR/MSZ