SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

20.01.2017 Spotkanie szefów MSZ Polski i Litwy RODM Warszawa poleca

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski i Litwy Witolda Waszczykowskiego i Linasa Linkevicziusa. Ministrowie złożą wieńce pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach. Linkeviczius wygłosi wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Piątkowa wizyta Linasa Linkevicziusa to pierwsza wizyta dwustronna w Polsce litewskiego ministra od momentu ukonstytuowania się nowego rządu na Litwie.

Litwa jest dla Polski ważnym partnerem, z którym łączy nas wiele wspólnych interesów, w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo, energetyka, infrastruktura, polityka wschodnia. "Polscy żołnierze w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing uczestniczą w ochronie przestrzeni powietrznej Litwy i pozostałych państw bałtyckich, Polska i Litwa realizują wspólne projekty energetyczne i infrastrukturalne" – poinformowała Joanna Wajda, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 W ubiegły czwartek Linkeviczius mówił w litewskim Sejmie, że Litwa zrobi wszystko, by doprowadzić do "resetu" w stosunkach z Polską. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zresetować stosunki z Polską” - powiedział Linkeviczius. Dodał, że „nie jest łatwo” i że liczy w tej sprawie na pomoc Sejmu.

 Z kolei w ubiegłym tygodniu w rozmowie z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim w Trokach koło Wilna ocenił, że ścisła współpraca Litwy i Polski nie ma alternatywy.

„Litwa i Polska są najbliższymi sąsiadami i strategicznymi partnerami mającymi bardzo wiele wspólnych interesów i wyzwań, dlatego ścisła współpraca obu krajów nie ma alternatyw” – podkreślono w komunikacie MSZ Litwy wydanym po tym spotkaniu.


Źródło: PAP/MSZ