SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

27.03.2017 Wiceminister Jan Dziedziczak o historii Polski na spotkaniu z grupą liderów z USA RODM Warszawa poleca

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak spotkał się z grupą polityków i działaczy społecznych z USA przebywającą w Polsce w ramach wizyty studyjnej współorganizowanej przez MSZ i Fundację From The Depths.

Podczas spotkania sekretarz stanu w MSZ przypomniał o zasługach Polaków ratujących Żydów w czasie wojny. Podkreślił, że wartości chrześcijańskie były wyznacznikiem moralności w tym trudnym okresie.‎ – Postawa Polaków w strasznym XX wieku, kiedy dwa systemy totalitarne zderzyły się na polskim terytorium, jest czymś, co budzi poczucie naszej dumy – mówił wiceminister.

Wiceszef MSZ zaznaczył ponadto, że Polska była pierwszym narodem, który nie poszedł na ustępstwa wobec Adolfa Hitlera, za co zapłacił najwyższą cenę.‎ – W czasie okupacji Polska straciła 6 z 27 mln swoich obywateli. To była próba zniszczenia narodu raz na zawsze. Mieliśmy być krajem niewykształconych robotników, niewolników. Okupanci dokonali eksterminacji inteligencji polskiej – powiedział wiceszef MSZ. ‎

Polacy, którzy przeżywali koszmar okupacji, zdobyli się na pomoc tym, którzy mieli jeszcze gorzej – Żydom – powiedział wiceminister Dziedziczak, dodając, że Polacy uratowali najwięcej Żydów w krajach okupowanych przez Niemców i dziś są laureatami największej ilości medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Jesteśmy dumni, że nie było u nas powszechnej kolaboracji, a była powszechna walka z niemieckim okupantem i zbrodniami Holokaustu – podsumował wiceminister Dziedziczak. Zaznaczył, że kluczem do zrozumienia postawy tysięcy Polaków, którzy zdecydowali się pomóc Żydom w czasie wojny, są chrześcijańskie fundamenty naszego państwa.

Spotkanie wiceministra Dziedziczaka z Amerykanami miało miejsce w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. Siostry franciszkanki w swoich domach i sierocińcach uratowały ponad 750 osób. Sześć zakonnic otrzymało medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

 

Źródło: www.msz.gov.pl