SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

02.06.2017 Rozmowa ministra Witolda Waszczykowskiego dla „Politico Europe” RODM Warszawa poleca

O przyszłości Unii Europejskiej, strefie euro, roli Komisji Europejskiej i Brexicie mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z „Politico Europe”.

Szef MSZ skrytykował pomysł „Europy wielu prędkości”, określając go mianem „recepty na katastrofę i dalszy podział Europy”. – My już żyliśmy w podzielonej Europie. 30 lat temu, od zakończeniu drugiej wojny światowej do końca zimnej wojny. Czy było to dobre? Nie – ocenił Witold Waszczykowski.

Opowiedział się też za wielowalutową UE. – Mamy wspólny rynek. To skarb. Wspólny rynek może istnieć z wieloma walutami – mówił. Zauważył przy tym, że w strefie euro wzrost ekonomiczny jest bardzo wolny, podczas gdy PKB krajów UE poza strefą euro rośnie w tempie 3-4%.

Musimy rozpocząć jakąś refleksję o stanie Unii, bo nie mogę zaakceptować sytuacji, w której tracimy drugą gospodarkę Europy i piątą gospodarkę świata, potęgę nuklearną, członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i mówimy „to był błąd Brytyjczyków”. Nie, to były jakieś błędy także tych instytucji stworzonych przez UE – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Minister uważa, że ewentualne reperkusje Brexitu wobec polskiej mniejszości na Wyspach „nie są dużym problemem”. – Mamy dżentelmeńską umowę z Wielką Brytanią, że będzie to symetryczne porozumienie – przypomniał.

Zdaniem ministra Waszczykowskiego przekazanie zbyt wielu uprawnień na rzecz federalnej Europy byłoby „końcem suwerenności”. Negatywnie ocenił on przy tym rosnącą rolę polityczną Komisji Europejskiej. – Możemy zaakceptować federalizację, jeśli znajdziemy kryteria demokratycznego wyboru władzy centralnej. Komisja nie ma legitymacji demokratycznej – powiedział.

Według ministra nie można także mówić o napięciu pomiędzy UE a Polską, tylko o napięciu pomiędzy Polską a jednym komisarzem. Ocenił jednocześnie, że „niesprawiedliwe twierdzenia” komisarza Fransa Timmermansa „stygmatyzują Polskę i tworzą wokół niej złą atmosferę”.


Pełna treść artykułu na stronie "Politico Europe"  


Źródło: www.msz.gov.pl