SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

24.08.2017 Szef NATO z ministrami Polski, Rumunii i Turcji m.in. o bezpieczeństwie regionu RODM Warszawa poleca

Sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie NATO będzie jednym z tematów rozmów w Warszawie szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji - informuje MSZ. Szefowie dyplomacji odbędą też konsultacje we własnym gronie.

Sekretarz generalny NATO odbędzie wizytę w Polsce w czwartek i piątek na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Stoltenberg spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, a w Orzyszu - z szefem MON Antonim Macierewiczem.

Rozmowy dotyczyć będą wdrażania postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i wschodnich granic Sojuszu - poinformowało PAP w środę biuro prasowe MSZ.

Dojdzie również do spotkania Stoltenberga z ministrami spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji. Następnie szefowie dyplomacji trzech państw odbędą konsultacje we własnym gronie. Jak podaje resort spraw zagranicznych, omówiona ma zostać sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Sojuszu, relacje transatlantyckie oraz współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa.
Poprzednie konsultacje ministrów w tym gronie miały miejsce w sierpniu 2016 r. w Ankarze.

Według MSZ wizyta sekretarza generalnego NATO, jak i konsultacje trójstronne, "wpisują się w szerszy kontekst sytuacji bezpieczeństwa regionu, związany z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2017 i przygotowaniami do przyszłorocznego szczytu NATO".

Biuro prasowe resortu podkreśla też, że w programie sekretarza generalnego znajduje się również wizyta w Orzyszu, gdzie stacjonuje batalionowa grupa bojowa NATO rozmieszczona w ramach decyzji Szczytu NATO w Warszawie.

Manewry Zapad mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

W ramach przygotowań do manewrów Zapad od 21 sierpnia odbywają się wspólne ćwiczenia ze strukturami dowodzenia, jednostkami i oddziałami zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia materiałowo-technicznego sił zbrojnych Białorusi i Rosji, które potrwają do 25 sierpnia.

W ramach sierpniowych manewrów białoruscy i rosyjscy żołnierze mają realizować zadania z zakresu zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia technicznego, m.in. ewakuację, naprawę pojazdów i sprzętu, a także montaż polowego rurociągu i infrastruktury do tankowania paliwa.

Zdjęcia: MSZ