SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

5.07.2018 O Paderewskim w TVP Polonia RODM Warszawa zaprasza

W dniu 5 lipca Dr Joanna Pyłat (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej) oraz Prezes Marcin Pasierbski (Fundacja Służba Niepodległej) wzięli udział w programie Halo Polonia, podczas którego zachęcali do wzięcia udziału w wernisażu wystawy „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“.

Dr Joanna Pyłat przybliżyła słuchaczom postać i dokonania wybitnego muzyka, męża stanu, polityka i dyplomaty - byłego Ministra Spraw Zagranicznych, członka polskiej delegacji na Konferencji Pokojowej w Paryżu i premiera - Jana Ignacego Paderewskiego. Człowieka, który „do polityki” i służby publicznej „odnosił się z pozycji artysty, zwracając uwagę na jej moralny sens, formę, styl i język”. A swoją grą, podczas której promował m. in. muzykę Fryderyka Chopina, tak wpływał na słuchaczy, że ci (określając go „czarodziejem klawiatury” i pianistą „wszechczasów”) marzyli o posiadaniu pukla jego włosów. Osoby, która aktywnie zabiegała o odzyskanie niepodległości Polski.Prezes Pasierbski opowiedział o projekcie „Paderewski w Służbie Niepodległej”, którego organizatorem jest Fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w Domu Polonii przy Krakowskim przedmieściu 64 o godzinie 18:00 i rozpocznie się prelekcją prof. Jana Żaryna pt. „Ignacy Jan Paderewski i jego wkład w odbudowę Państwa Polskiego”. Będzie to wstęp do informacji oraz zdjęć, które zgromadzono na wystawie.

Ekspozycja pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako muzyka i patriotę, ale również wskazuje na jego wielkoduszność oraz działalność filantropijną. Wystawa składa się z siedemnastu plansz przedstawiające zdjęcia oraz opisy fragmentów życia Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentu programu Halo Polonia (od 32 do 38,18 minuty programu) podstępnej pod linkiem:
http://halopolonia.tvp.pl/37657725/05072018-2220