SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

30.05.2018 Wzruszające spotkania z Polonią w Irkucku Inicjatywy międzynarodowe

Dzięki zachowaniu języka, wiary i kultury, po 123 latach niewoli, Polska znów stała się suwerenna. Uroczyste świętowanie odzyskania niepodległości w 100. rocznicę tego wydarzenia oraz obchody „Dnia Polonii i Polaków za granicą” były okazją do spotkań przedstawicieli Mazowsza ze środowiskiem polonijnym w Irkucku.


To były wzruszające chwile nie tylko dla mieszkających na Syberii Polaków, ale też dla delegacji urzędu marszałkowskiego. Z olbrzymim zainteresowaniem spotykały się zwłaszcza występy zespołu „Mazowsze”. Artyści wystąpili m.in. w Katedrze św. Józefa w Irkucku. Koncert poprzedziła msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Cyryla Klimowicza, Ordynariusza Diecezji Irkuckiej – największej na świecie (10 mln km2, czyli trzydziestokrotność powierzchni Polski). Zespół wykonał Mszę Koronacyjną C-dur Mozarta, a następnie III Litanię Ostrobramską Moniuszki. Na zakończenie rozbrzmiały pieśni patriotyczne i ludowe.

– Były wzruszenia, łzy, uniesienia. Występ „Mazowsza” dla Polonii i Polaków zamieszkujących bezkresną Syberię okazał się oszałamiającym przeżyciem. To, co wspólnie przeżyliśmy – upamiętniając 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – to nie tylko piękny i wzruszający występ. To symbol i posłannictwo – podsumował spotkania marszałek Adam Struzik.

 

Pamięć i współpraca

Podczas wizyty w Irkucku rozmawiano również na temat współpracy między województwem mazowieckim a Obwodową Administracją Państwową w Irkucku. Marszałek spotkał się m.in. z gubernatorem Siergiejem Lewczenko i jego zastępcą Władimirem Dorofiejewem. Ważnym akcentem było uroczyste otworzenie wystawy „Mazowsze serce Polski” oraz złożenie kwiatów przy pomniku „Kaplica Pokoju i Pojednania”, która upamiętnia ofiary represji i zsyłek. Pod pomnikiem znajdują się urny z ziemią z wielu miejsc męczeństwa Polaków na Wschodzie – obozów koncentracyjnych oraz miejsc masowych pochówków (Kołyma, Magadan, Irkuck, Karaganda, Katyń, Workuta, Norylsk).Źródło:
https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,6548,wzruszajace-spotkania-z-polonia-w-irkucku.html