SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

28.11.2017 Debata panelowa, poświęcona ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej RODM Warszawa zaprasza

28 listopada zostanie opublikowany najnowszy raport monitoringowy Grupy Zagranica, dotyczący polskiego zaangażowania we współpracę rozwojową oraz pomoc humanitarną. Z tej okazji Grupa Zagranica zaprasza do udziału w debacie panelowej, poświęconej ocenie jakości polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, która towarzyszyć będzie promocji raportu. Wydarzenie jest objęte patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie.

  • Jak wyglądały wydatki na pomoc w 2017 roku? Jak daleko jesteśmy od celu 0,33% DNB na pomoc rozwojową? Czy są szanse żeby zwiększyć wielkość polskiej pomocy w najbliższym 10-leciu? Jak prezentujemy się jako dawca pomocy na tle innych krajów europejskich?
  • Komu i w jaki sposób powinniśmy pomagać? Czy najbliższy rok przyniesie zmianę priorytetów politycznych w tym zakresie?
  • Jak długo jeszcze będziemy pomagać w ramach tzw. pomocy wiązanej, której rezultaty dla rozwoju są poddawane w wątpliwość? Jakie korzyści (i komu) przyniesie zaangażowanie sektora prywatnego w działania pomocowe? Na jakich warunkach powinno się to odbywać?

Dotychczas nasze zaproszenie do panelu przyjęli/przyjęły:

Marta Gontarska - edukatorka, rzeczniczka i trenerka edukacji globalnej, członkini Zarządu Grupy Zagranica. Prowadzi program edukacji w Instytucie Globalnej Odpowiedzialności. Tematyką rozwojową zajmuje się od 2007 roku, w tym w sposób szczególny prawami kobiet w  rozwoju oraz krytyczną i postkolonialną edukacją globalną. Jest autorką raportów - w tym tegorocznego raportu monitoringowego Grupy Zagranica - i analiz z zakresu współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej, a także wielu materiałów edukacyjnych. 

Marek Kuberski - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Patryk Kugiel - Główny Analityk w programie Azja-Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Specjalista ds. międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i Azji Południowej.

Uczestnicy i uczestniczki panelu zostaną poproszeni o podzielenie się swoim komentarzem oraz analizą aktualnych i potencjalnych strategii, mających na celu zwiększenie skuteczności i jakości polskiej pomocy rozwojowej. Debatę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka Radia TOK FM.

Szczegółowa lista panelistów i panelistek będzie na bieżąco uzupełniania na niniejszej stronie oraz w wydarzeniu: http://bit.ly/DebataWspolpracaRozwojowa.


Informacje praktyczne:

Debata rozpocznie się o godzinie 17:30 i potrwa około 2 godziny. Nagranie debaty będzie dostępne na kanałach online Grupy Zagranica. Po debacie zapraszamy na symboliczny poczęstunek. Każdy/każda z uczestników/uczestniczek otrzyma bezpłatny egzemplarz raportu „Polska współpraca rozwojowa 2018”. 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu za pośrednictwem krótkiego formularza: https://wspolpracarozwojowa.evenea.pl/, choć rejestracja na wydarzenie nie jest obowiązkowa.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt na adres grupa@zagranica.org.pl.Źródło: http://www.zagranica.org.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-debate-polska-wspolpraca-rozwojowa-ile-dla-kogo-po-coWydarzenie jest objęte patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie.