SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

NIEZBĘDNIK DYPLOMATYCZNY Sztuka przyjmowania gości – jak rozsadzić gości przy stole? RODM Warszawa przedstawia

Aby dobrze kogoś przyjąć, nie można improwizować. Wszystko musi być zorganizowane i sprawdzone. Rolą gospodarza jest zapewnić, aby każdy z zaproszonych dobrze się czuł. Sposób rozmieszczenia gości przy stole zależy od honoru, jaki pragnie się oddać każdemu z nich. Oczywiście znacznie bardziej dbamy o etykietę na przyjęciach oficjalnych i służbowych, gdzie należy przestrzegać kolejności sadzania biesiadników według zasad pierwszeństwa, zasług, rangi i pozycji każdego z nich.

W takich wypadkach gospodarz siada u szczytu stołu, naprzeciw swojej małżonki, jeśli oboje biorą udział w przyjęciu (angielski sposób rozmieszczania gości przy stole). Po prawej stronie zasiądzie osoba, którą chce najbardziej uhonorować. Drugie co do ważności miejsce to lewa strona gospodarza. Honorowe miejsca dla kobiet znajdują się przy gospodarzu – po jego prawej i lewej stronie. Dla mężczyzn – po prawej i lewej stronie pani domu.

Gdy mężczyzn jest tyle samo co kobiet, to powinni siedzieć na przemian. Par małżeńskich nie sadzamy koło siebie.

Jeśli gospodarz występuje bez małżonki, to siada po środku stołu, a miejsce honorowe znajduje się wtedy naprzeciw niego (francuski sposób rozmieszczania gości przy stole).

Szampan - wino do toastuO etykiecie i dobrych manierach w filmowym „Poradniku Savoir-Vivre" opowiada Ambasador Tomasz Orłowski ( ur. 1956 w Łodzi) - polski historyk i dyplomata. Wykładowca stosunków międzynarodowych i dyplomacji na Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Dyplomatycznej i w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.