SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Protokół dyplomatyczny dla każdego NIEZBĘDNIK DYPLOMATYCZNY RODM Warszawa przedstawia

Protokół dyplomatyczny określa reguły postępowania i zachowania dyplomaty, normy obowiązujące w kontaktach urzędowych z władzami państwa akredytacji, jak również we wzajemnych stosunkach między placówkami dyplomatycznymi innych państw w danym kraju. Protokół dyplomatyczny reguluje także wzajemne kontakty osób reprezentujących dane państwo, jak również instytucji i urzędów. Jest elementem międzynarodowej dyplomacji i kurtuazji.

Znajomość pew­nych zasad protokołu czy codziennego savoir-vivre’u może się przydać każdemu z nas, aby bezkonfliktowo i przyjemnie egzystować, budząc sympatię i przyjaźń innych. Warto podkreślić, że stosując powszechnie obowiązujące zasady savoir-vivre dbamy przede wszystkim o nasz wizerunek.

W Niezbędniku dyplomatycznym chcemy zaprezentować kilka podstawowych reguł, które regulują stosunki międzyludzkie, czyniąc je bardziej przyjemnymi. Dobre maniery obowiązują zawsze i wszędzie, nie tylko podczas oficjalnych wizyt lub bankietu. Pozwalają uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji.

PRZY STOLE

Nakrycie stołu jest to komponowanie wielu czynników takich jak: zestaw talerzy, sztućców i kieliszków.

WIĘCEJ INFORMACJI

P jak Precedencja

Termin precedencja wywodzi się z języka łacińskiego (praecedentia – to co poprzedza) i oznacza pierwsze miejsce, pierwszeństwo, prym.

WIĘCEJ INFORMACJI


Rozmowa telefoniczna

Każdemu zdarza się czasem popełnić w towarzystwie jakąś gafę. A to nieodpowiednio się ubierze, czy powie coś niestosownego. Większość z takich faux pas da się zbyć śmiechem, czy zamaskować dowcipem. Ale co jeśli gafę popełnia prezydent albo żona ministra spraw zagranicznych?

WIĘCEJ INFORMACJI

Sztuka przyjmowania gości – jak rozsadzić gości przy stole?

Aby dobrze kogoś przyjąć, nie można improwizować. Wszystko musi być zorganizowane i sprawdzone. Rolą gospodarza jest zapewnić, aby każdy z zaproszonych dobrze się czuł. Sposób rozmieszczenia gości przy stole zależy od honoru, jaki pragnie się oddać każdemu z nich.

WIĘCEJ INFORMACJI


Korespondencja

Dawno temu pisanie listów było dziełem sztuki literackiej. Z czasem, intensywność życia codziennego oraz zawodowego odbierały czas na ręczne pisanie listów. W dobie Internetu mail stał się powszechnym sposobem komunikacji, zwłaszcza w sprawach służbowych, jako forma dla szybszego napisania i przekazania listu.

WIĘCEJ INFORMACJI

Powitanie, prezentacja, pożegnanie

Powitanie jest jednocześnie formą pozdrowienia i wyrażenia szacunku lub sympatii. W zasadzie nie powinniśmy czekać z pozdrowieniami do momentu, w którym sami je usłyszymy. Mówimy „dzień dobry” bez zastanowienia, gdy tylko zobaczymy znajomą twarz.

WIĘCEJ INFORMACJI