SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

WIELCY POLACY Ignacy Jan Paderewski RODM Warszawa przedstawia

Ignacy Jan Paderewski wielotorowy działacz, dyplomata, polityk, artysta i patriota. Urodził się 18 listopada 1860 w Kuryłówce na Podolu. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowany został na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie.

Polityk

Paderewski prowadził szeroko zakrojoną działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Aktywnie działając w USA na rzecz Polski I.J.Paderewski wpłynął na prezydenta T. W. Wilsona, który mówił wyraźnie o prawie Polski do niepodległości w słynnym orędziu z 1917 r.

Józef Piłsudski, wykorzystując zaangażowanie w odbudowę niepodległej Polski oraz umiejętności zmotywowania przeciwników politycznych do działania we wspólnym celu, mianował go premierem i jednocześnie ministrem spraw zagranicznych w tak ważnym dla Polski momencie.

W przekonaniu Piłsudskiego, osoba Paderewskiego, gwarantowała zasypanie podziałów między prawicą i lewicą.

Patriota

Swoje szerokie kontakty za oceanem Ignacy Jan Paderewski wykorzystuje na rzecz rodaków. Kiedy wracał do kraju w 1918, witany był jako symbol odrodzenia ojczyzny.

25 grudnia 1918 na pokładzie brytyjskiego krążownika "Concord" Paderewski przybył do Gdańska. Następnego dnia dotarł do Poznania. Jego przyjazd do Poznania stał się pretekstem do wybuchu powstania wielkopolskiego.

Jeszcze przed wojną w 1910 odsłonił w Krakowie ufundowany przez siebie Pomnik Grunwaldzki. Już po rozpoczęciu wojny Paderewski założył wraz z H. Sienkiewiczem w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce i Polish Relief Fund w Londynie.


Artysta

Skłonność do muzyki przejawiał już w wieku 3 lat. Ojciec Ignacego był przekonany o talencie syna i zainwestował w przyszłego wirtuoza fortepianu. I.J.Paderewski jako 20-latek wyjechał za granicę i dzięki wsparciu H. Modrzejewskiej, zachwyconej jego talentem, mógł kontynuować naukę na najlepszych akademiach muzycznych w Europie. Paderewski zyskał sławę jednego z największych pianistów, a jego kariera wirtuoza trwała ponad pięćdziesiąt lat. Był artystą najbardziej pożądanym przez tłumy słuchaczy najsłynniejszych sal koncertowych, jego recitale zaszczycały swą obecnością koronowane głowyz całei Europy.

Artysta z pasją oddawał się nie tylko wykonywaniu, ale i komponowaniu muzyki. Jego utwory utrzymane są w stylistyce neoromantycznej, często przybierają formy klasyczne, pojawiają się w nich także formy taneczne, takie jak mazury, kujawiaki czy krakowiaki. Znajdował się w rzędzie wybitnych twórców europejskich swego czasu, w muzyce polskiej — między Z. Noskowskim a kompozytorami Młodej Polski. Mapa podróży koncertowych Paderewskiego obejmowała kraje całej Europy, obydwu Ameryk i Południowej Afryki, a także Tasmanię, Australię I Nową Zelandię.Oprac. Konrad Kutyš, wolontariusz RODM